Gra na instrumencie wymaga nieustannych ćwiczeń i szlifowania umiejętności. Jeśli dodatkowo gramy w zespole, musimy się zgrać, wspólnie brzmieć dobrze i zadbać o jak najlepszą jakość utworów. Aby to osiągnąć, konieczne są regularne i dosyć częste próby. Im zespół częściej ze sobą gra, tym szybciej osiąga w tym mistrzowski poziom.

To, że trzeba ćwiczyć i mieć regularne próby, to dla muzyków kwestia oczywista. Dla sąsiadów niekoniecznie. Osoby, które próbowały dłużej ćwiczyć w bloku na jakimkolwiek instrumencie, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nawet najpiękniejsze utwory powtarzane kilkadziesiąt razy nie wzbudzają zachwytu sąsiadów. Każdy muzyk, który marzy o bardziej profesjonalnym graniu, staje więc przed koniecznością szukania dla siebie pomieszczenia do ćwiczeń. Owszem, można również spróbować wygłuszyć któreś z pomieszczeń w mieszkaniu, ale jest to rozwiązanie jedynie na krótką metę. Sprawdzi się w przypadku jednego muzyka, trudno jednak wyobrazić sobie, że w pokoju w bloku zmieści się nagle cały zespół. Jeśli panujemy grać nie tylko dla siebie, ale również dla publiczności, warto mieć dobre i spokojne miejsce do ćwiczeń w każdej ilości.

Co potrzebne w sali prób?

Jeśli marzy nam się sala prób z prawdziwego zdarzenia, trzeba nieco czasu spędzić na jej poszukiwaniach. Może to być jakaś nieużytkowana piwnica, pomieszczenie w budynku użyteczności publicznej, sala gimnastyczna czy większy garaż. Najważniejsze, aby było to miejsce położone z dala od mieszkań czy miejsc, w których muzyka może przeszkadzać. Jeśli nie da się takiego miejsca znaleźć, pozostaje wygłuszenie pomieszczenia. Jest to dobre rozwiązanie, które tłumi dźwięki, a warstwa wygłuszenia pochłania je i nie wypuszcza na zewnątrz. Wygłuszenie pomieszczenia to spory wydatek, dlatego warto w nie inwestować jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że salę będziemy mogli użytkować przez dłuższy czas. W przeciwnym razie nie jest to dobra opcja, gdyż więcej w niej zachodu niż korzyści dla muzyków. Trzeba również pamiętać, że samo wygłuszenie sali nie wystarczy. Ważne jest również wyposażenie, które jest muzykom niezbędne.

Dobry sprzęt nagłośnieniowy

Bez względu na to, czy naszym instrumentem jest gitara, wiolonczela, pianino czy inne instrumenty, potrzebują one zwykle dodatkowego wsparcia w postaci nagłośnienia. Bez nagłośnienia może grać orkiestra symfoniczna w filharmonii. Zespoły grające w innych miejscach potrzebują sprzętu nagłośnieniowego, wzmacniaczy, a także innych akcesoriów elektronicznych, które będą dobrym wsparciem w próbach. Jeśli planujemy działać tak profesjonalnie, sala do prób powinna posiadać odpowiednią instalację, dostęp do gniazdek. Warto dopilnować, by było to miejsce suche i pozbawione wilgoci. To ważne szczególnie wtedy, gdy miejsce do ćwiczeń urządzamy sobie w garażu czy w piwnicy. Wilgoć kiepsko wpływa zarówno na same instrumenty, jak i na wszystkie elektroniczne akcesoria, które są wykorzystywane przez zespół w czasie prób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *