speedtest

Modemy łączą Cię z dostawcą usług internetowych, a routery łączą Twoje urządzenia z siecią Wi-Fi. Wynajmowanie modemu i routera jest wygodne i obejmuje bezpłatną pomoc techniczną, ale niektórzy dostawcy usług internetowych pobierają co miesiąc znaczne opłaty. Kupno modemu może na dłuższą metę zaoszczędzić dużo pieniędzy, dlatego zapoznaj się z naszymi najlepszymi modemami, aby podjąć właściwą decyzję.

Konfigurując sieć domową, musisz zdecydować, czy kupić, czy wypożyczyć modem i router. Kwota, którą wydajesz w ciągu roku na wynajem modemu lub routera, może być równa kosztowi jego zakupu. Jednak w zależności od okoliczności lepszym wyborem może być wynajęcie modemu lub routera. Nasz przewodnik pomoże Ci poznać te opcje i podjąć świadomą decyzję. Ale najpierw spójrzmy na podstawy.

Jaka jest różnica między modemem a routerem Wi-Fi?

Aby połączyć się z Internetem, potrzebujesz modemu i routera Wi-Fi. Wiele osób myli modemy i routery, ponieważ dostawcy usług internetowych często oferują urządzenia combo, które obsługują obie funkcje. Modemy i routery to jednak dwie zupełnie różne technologie. Każde urządzenie ma określony cel, który opisujemy poniżej.

Kupno modemu

Ceny modemów zależą od marki i typu. Zapłacisz więcej z góry za zakup modemu, ale prawdopodobnie na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze. Możesz używać swojego modemu u dowolnego dostawcy usług internetowych, pod warunkiem, że jest on zatwierdzony i kompatybilny z usługami firmy, a następnie odsprzedać go, gdy nie będzie już potrzebny.

Przed zakupem własnego modemu rozważ następujące czynniki.

Typ połączenia internetowego

Rodzaj posiadanego połączenia internetowego określi, jakiego modemu potrzebujesz. Jeśli na przykład masz kablowe połączenie internetowe, potrzebujesz kompatybilnego modemu. Zawsze sprawdzaj specyfikacje i możliwość rozbudowy. Jeśli dostawca usług internetowych nie oferuje modemów zgodnych z jego usługami, zadzwoń do działu obsługi klienta.

Innym aspektem modemów, na który należy zwrócić uwagę, jest specyfikacja interfejsu usługi transmisji danych. Jest to zestaw standardów umożliwiających szybki transfer danych za pomocą kabli koncentrycznych. Rozeznanie tego jest kluczowe, jeśli zrobiłeś test np. tutaj https://testujpredkosc.pl/speedtest i wiesz, że teraz chcesz poprawić szybkość i wydajność swojego Internetu.

Szybkość i przepustowość

Szybkość i przepustowość modemu powinny być w stanie obsłużyć korzystanie z Internetu. Prędkość mierzona jest w megabitach na sekundę (Mbps); im wyższy Mbps, tym szybsze będzie Twoje połączenie internetowe. Jeśli zależy Ci na najszybszych możliwych prędkościach, spójrz na najlepszych dostawców gigabitowego Internetu.

Przepustowość to maksymalna ilość danych, które można przesłać w danym czasie. Zwykle mierzy się go w megabitach na sekundę. Jeśli na przykład masz łącze internetowe o przepustowości 25 Mb/s i przepustowości 100 Mb/s, możesz pobierać dane z szybkością 25 megabitów na sekundę. Ale maksymalna ilość danych, jaką można przesłać w danym czasie, to 100 megabitów.

Zastanów się, ile urządzeń będziesz podłączony do Internetu i jakie czynności będziesz na nich wykonywać, zanim połączysz się z konkretnym modemem.

Kupno routera

Podobnie jak modemy, techniczne aspekty routerów mogą być mylące. Jeśli masz podstawową wiedzę, wszystko jest gotowe. Twoim celem jest zakup routera, który będzie w stanie obsłużyć te same prędkości, co modem. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Routery generują sieci Wi-Fi i korzystają z najnowszego standardu Wi-Fi. Router dwuzakresowy umożliwia korzystanie ze starszej i wolniejszej sieci lub nowszej i szybszej. Dzieli Twoje urządzenia na dwa pasma — 2,4 GHz i 5 GHz — aby zwiększyć dostępną przepustowość i zwiększyć prędkość. Używając pasma 2,4 GHz w starszej sieci zmniejszasz ryzyko wystąpienia typowych problemów, gdy urządzenia współdzielą pasmo.

Dwupasmowe routery sieciowe są droższe niż routery jednopasmowe, ale warto w nie zainwestować, jeśli masz wiele urządzeń, które jednocześnie łączą się bezprzewodowo z Internetem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *