Implant dentystyczny to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, który umieszcza się w górnej lub dolnej kości szczęki i służy do podparcia korony, mostu lub protezy zastępującej jeden lub więcej brakujących zębów. Chirurgia implantologiczna to wieloetapowa procedura ambulatoryjna, która zazwyczaj składa się z 2 operacji i kilku wizyt trwających od 3 do 6 miesięcy.

Implanty – dlaczego?

Warto rozważyć operację implantologiczną, jeśli: brakuje jednego lub więcej zębów, jeśli ma się odpowiednią kość do podparcia implantu (lub przygotować się na przeszczep kostny). Ma się jamę ustną w dobrym stanie zdrowia lub gdy grozi utrata zębów i nie chce się protez. Jeśli ktoś jest skłonny czekać nawet kilka miesięcy na zakończenie procedury i chce się trwałego rozwiązania problemu utraty zębów – implanty Szczecin to również opcja.

Jak działają implanty?

Odbudowa implantu dentystycznego składa się z 3 głównych elementów. Pierwszy jest wykonany z tytanu, jest wprowadzany do górnej lub dolnej kości szczęki i działa jak sztuczny korzeń zęba. Kolejny – wykonany z porcelany, tytanu lub złota wkręca się w implant i tworzy powierzchnię, na której cementowana jest korona. Wygląda bardzo podobnie do naturalnego zęba, który został przygotowany do mostu lub korony.

Odbudowa (korona, most lub proteza) to jest wykonane z porcelany, metalu lub najczęściej porcelany połączonej z metalem, uzupełnienie to most, korona lub proteza, która wygląda jak prawdziwy ząb i jest cementowana na filarze.

Procedura

Od pierwszej wizyty konsultacyjnej do zacementowania ostatecznej korony zabieg trwa zazwyczaj minimum 5 miesięcy w przypadku implantu w żuchwie i 6 miesięcy w przypadku implantu w szczęce górnej. Zwykle wymagane są dwa zabiegi chirurgiczne, ale jeśli potrzebna jest dodatkowa kość lub przestrzeń do przeżycia miejsca implantu, konieczne będą dodatkowe procedury, takie jak przeszczep kostny i podniesienie zatoki, które mogą wydłużyć czas łącznie do roku lub więcej.

Harmonogram zabiegu implantacji zależy również od: tempa gojenia się pacjenta, stanu kości szczęki, rodzaju zastosowanego implantu, lokalizacji i liczby odbudowywanych zębów oraz techniki umieszczenia implantu (ów). Twój stomatolog Szczecin lub implantolog powinien być w stanie przedstawić szczegółowy plan leczenia, w tym szacunkowy harmonogram każdej wizyty i operacji w trakcie, po wstępnej konsultacji i badaniu.

Pierwszym krokiem jest wizyta u zaufanego dentysty lub implantologa (protetyka), który dokona kompleksowej oceny i badania. Będą musieli znać Twoją pełną historię medyczną i stomatologiczną, w tym wszelkie przyjmowane leki, ponieważ mogą one wpłynąć na operację lub proces gojenia. Zbadają również twoją jamę ustną, aby upewnić się, że nie masz żadnych problemów ze zdrowiem zębów, które należy leczyć przed wszczepieniem implantów. Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem dentystycznym prawidłowo i dokładnie zbadać, czy masz jakieś przeciwwskazania (czynniki ryzyka). Po uzyskaniu akceptacji należy przeprowadzić różne testy diagnostyczne, aby procedura została właściwie zaplanowana i wykonana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *