W ciągu ostatniego stulecia codzienne życie całych społeczeństw zmieniło się nie do poznania. Wiele nowoczesnych technologii nigdy nie ujrzałoby światła dziennego bez opracowywania co raz to kolejnych materiałów syntetycznych. Jedną z dziedzin, w których odgrywają one ogromną rolę jest budownictwo.

Tworzywa sztuczne potocznie nazywane plastikami są to materiały, które jak sama nazwa wskazuje nie występują w środowisku naturalnym. Powstają w nowoczesnych laboratoriach. Ich ogromna rola w rozwoju cywilizacji wynika z ich unikalnych, bardzo pożądanych właściwości, łatwej i taniej produkcji masowej a także prostej obróbce. Oczywiście ich zastosowanie na masową skalę wiąże się z problemem ich utylizacji, niemniej w kontekście ich wpływu na środowisko naturalne często zapomina się o ich kluczowej roli w takich dziedzinach jak motoryzacja, internet, elektronika oraz budownictwo. W tym artykule właśnie tej ostatniej dziedzinie poświęcimy nieco więcej uwagi.

Budownictwo w dobie XXI wieku

Obecnie na skutek powolnego wyczerpywania zasobów paliw kopalnych przykłada się co raz większą wagę do ograniczania emisji spalin poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a także minimalizowanie strat cieplnych w budownictwie. Znakomite, wyśrubowane parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia na ogół właśnie dzięki zastosowaniu takich tworzyw sztucznych jak polistyren. Analogicznie wysoka sprawność energetyczna licznych urządzeń grzewczych jest osiągana przy zastosowaniu izolacji komór spalania, bloków cieplnych oraz rur i kształtek.

Jednym z powszechnie wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie materiałów syntetycznych jest poliwęglan oraz pleksi. Oba tworzywa charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością światła, co powoduje, że znakomicie nadają się do produkcji rozmaitych przezroczystych zadaszeń, całych ścian oraz konstrukcji, przy czym poliwęglan charakteryzuje się o wiele lepszymi parametrami wytrzymałościowymi. Płyty z poliwęglanu są na tyle wytrzymałe, że z powodzeniem stosuje się je do produkcji odpornych na bardzo duże ciśnienie batyskafów, szyb w samolotach czy szybach hełmów astronautów. Poliwęglan jest przezroczysty, niezwykle wytrzymały i co bardzo istotne – niesamowicie lekki. Dzięki tym wyjątkowym właściwościom z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do wykonywania lekkich wytrzymałych zadaszeń o bardzo dużej powierzchni – na przykład nad stadionami, czy dużymi halami sportowymi. Różnej budowy poliwęglany, np. tzw. poliwęglan komorowy (kanalikowy) stosuje się w budowie ogrodów zimowych, szklarni, zadaszeń tarasów i balkonów. Właśnie z poliwęglanu bardzo często wykonuje się daszki nad schodami wejściowymi.

Podstawowym minusem zastosowania tworzyw syntetycznych jest fakt, że nie ulegają one rozkładowi biologicznemu. Z drugiej jednak strony jako ludzkość co raz efektywniej uczymy się wykorzystywać je ponownie dzięki opracowaniu skutecznych metod recyklingu.

Jeden komentarz w artykule: “Tworzywa sztuczne w nowoczesnym budownictwie”
  1. Trafiłem przez przypadek na https://techplast.group i powiem Wam, że ten dystrybutor tworzyw sztucznych to prawdziwa skarbnica różnorodności. Znajdziesz u nich wszystko, od klasycznych do nowoczesnych materiałów. Ich obsługa klienta jest zawsze pomocna, a jakość dostarczanych tworzyw jest na najwyższym poziomie. Z pewnością będę kontynuować współpracę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *