Czy masz w domu centralny klimatyzator mający co najmniej 15 lat, który nadal działa, ale nie jest zbyt wydajny? Zastąpienie nieefektywnego klimatyzatora bardziej wydajnym modelem może obniżyć rachunki za prąd! Nowa jednostka z całą pewnością będzie od 20 do 40 procent bardziej wydajna niż ta z lat 90-tych, a systemy z certyfikatem ENERGY STAR® są jeszcze wydajniejsze.

To ile pieniędzy zaoszczędzisz, wymieniając obecną jednostkę – zależy od częstotliwości pracy i stawki za energię elektryczną. Najlepszym sposobem określenia możliwych oszczędności jest przeprowadzenie oceny domowej przez wykwalifikowanego specjalistę ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji lub certyfikowanego audytora energetycznego – oni najlepiej wiedzą jak powinien wyglądać dobór jednostki, jak i sam montaż klimatyzacji w biurze, czy w domu – aby przynieść jak największe zyski.

Twój wykonawca musi dopasować system do Twojego domu/biura

Zbyt mała jednostka nie ochłodzi Twojego domu do pożądanych poziomów. Jeśli jest zbyt duży, może nie osuszać wystarczająco domu i będzie się włączał i wyłączał częściej, co może:

  • zwiększyć zużycie systemu

  • znacznie skrócić jego żywotność.

Aby zwymiarować system, wykonawca przyjrzy się wydajności domu, sprawdzając poziom izolacji. Jeśli dodasz izolację tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, możesz zainstalować mniejszy klimatyzator i cieszyć się większym komfortem i niższymi kosztami chłodzenia. Wykonawca powinien również ocenić kanały, które często są źle zaprojektowane, nieszczelne lub niewłaściwie izolowane.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka opcji klimatyzacji dostosowanych do różnych sytuacji. Zmiana na inny typ systemu może być praktyczna lub nie. Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na ten temat – zapoznaj się z artykułem: „Klimatyzacja do domu i biura – o czym warto pamiętać?”.

Centralna klimatyzacja jest w różnych typach. Najpopularniejszy jest system dzielony, w którym zimne wężownice znajdują się wewnątrz domu i jednostka zewnętrzna odprowadzająca ciepło. Kompaktowe systemy, które czasami są instalowane z powodu ograniczonej przestrzeni, łączą te funkcje w jedną skrzynkę znajdującą się poza domem. Często jest to klimatyzacja w standardzie. Inną opcją jest np. pompa ciepła, która może zapewnić chłodzenie i ogrzewanie w domach z kanałami lub bez. Jeśli obecnie używasz propanu lub gazu ziemnego jako źródła paliwa, może to być dobra opcja.

Bezkanałowa pompa ciepła typu mini-split może być skutecznym sposobem chłodzenia do czterech stref w domu, czy biurze. Jeśli istniejące kanały są w złym stanie lub źle zaprojektowane, może to być dobre rozwiązanie.

Jednostki okienne są znacznie mniej wydajne niż inne opcje, ale nadal mogą być skuteczne w chłodzeniu pojedynczego pomieszczenia. Warto zapłacić trochę więcej za nową jednostkę zgodną z normą ENERGY STAR niż za używaną za pół ceny. Mimo, że te drugie często zużywają jedną czwartą energii i są tańsze w instalacji niż centralna klimatyzacja, wymagają również częstszej konserwacji – a to wszystko musi być dokładnie rozważone i wzięte pod uwagę.

Jeden komentarz w artykule: “Klimatyzacja i oszczędności? To możliwe i w domu i w biurze!”
  1. Po przeczytaniu niedawno jakiegoś artykułu na stronie https://velit.pl zdałem sobie sprawę jak ważne jest systematyczne czyszczenie systemów wentylacyjnych w domu. Zlecam to ekipie czyszczącej co roku, zawsze przed sezonem letnim i wyraźnie poczuć można różnicę w świeżości powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *