Wydaje się niemal archaiczne nawet mówienie o uzyskiwaniu transmisji telewizyjnych na falach radiowych. Ale dla wielu żeglarzy będzie to jedyna ekonomicznie opłacalna opcja. W niektórych obszarach można dostać kabel w stacji dokującej, a telewizja satelitarna ze stałą anteną jest rozsądną opcją, gdy jesteś zacumowany. Ale kiedy już zarzucisz linie, żadna z tych opcji nie zadziała i wtedy instalacje telewizyjne zaczynają mieć prawdziwe znaczenie.

Wybierz odpowiednią antenę!

Będziesz liczyć na to, że będziesz korzystać z tej anteny przez długi czas, więc upewnij się, że w pierwszej kolejności wybrałeś właściwą. Istnieje kilka kluczowych czynników, w tym rozmiar, czy jest kierunkowa czy wielokierunkowa oraz czy jest wzmocniona czy nie – dodatkowe informacje. Rozmiar? W przypadku anteny telewizyjnej rozmiar oznacza zysk, a zysk jest równy zasięgowi. Tutaj im większa antena – tym na lepszy zasięg możesz liczyć.

Kierunkowa a wielokierunkowa.

Antena kierunkowa pozwala skierować ją na najsilniejszy sygnał, aby poprawić odbiór. Ale na łodzi jest to co najwyżej mieszany. Ruch tak subtelny, jak powolne kołysanie się na cumie, może zrujnować odbiór kierunkowy. W przypadku łodzi zwykle lepszym wyborem będzie antena wielokierunkowa.

Wzmocniony vs niewzmocniony.

Wiele anten telewizyjnych ma wbudowane wzmacniacze lub przedwzmacniacze, a wzmacniacze można dodać do tych, które ich nie mają. Ale prawdę mówiąc, w zastosowaniach morskich zwykle nie robią wiele dobrego, a nawet mogą pogorszyć odbiór. Wzmacniacze antenowe nie poprawiają „złych” sygnałów i mogą zwiększać zniekształcenia sygnału. Ich prawdziwym celem jest pomoc w przekazywaniu sygnałów przez długie odcinki okablowania i / lub rozgałęźników, a każdy system z mniej niż 20 m kabla koncentrycznego prawdopodobnie nie potrzebuje wzmacniacza. Wielu żeglarzy ma stosunkowo krótki odcinek od anteny do telewizora, a rozgałęźniki zwykle nie są potrzebne, więc wzmacniacz często nie jest potrzebny.

Dobra wiadomość: chociaż staromodne fale radiowe nie mają prawie takiego samego wyboru programów, nadal są one bezpłatne, a zamontowanie anteny telewizyjnej na łodzi to bułka z masłem dla majsterkowiczów. Ponadto HDTV znacznie przewyższa stare transmisje analogowe, zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Jak to często bywa w przypadku montażu anteny, jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujesz, jest to, gdzie ją zlokalizować. Najważniejsze do zapamiętania jest to, by trzymać się z dala od ścieżka twojego radaru i jakiegokolwiek sprzętu łączności satelitarnej.

Wybierz swój telewizor i gdzie chcesz go zlokalizować. Kluczem jest tutaj upewnienie się, że masz dostęp do tylnej części przegrody (lub do wnętrza szafki, jeśli wybierzesz model składany pod blatem) w miejscu, w którym chcesz umieścić telewizor. W ten sposób można go zamontować za pomocą wytrzymałych śrub przelotowych z nakrętkami zabezpieczającymi zamiast śrub, które wycofają się pewnego dnia z powodu wibracji na łodzi.

Jeśli nie zamierzasz ustawiać telewizora na stałej podstawie, wybierz uniwersalny uchwyt ścienny do telewizora. Na rynku jest wiele do wyboru. Upewnij się, że jeden jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać ruchy łodzi i że jest wykonany z elementów, które nie korodują szybko w środowisku morskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *