Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów przestrzeni życiowej. Oprócz oświetlania obszaru, oświetlenie może wpływać na nastrój w pomieszczeniu i na to, jak go doświadczamy. Jest to także doskonałe narzędzie do podkreślania najlepszych cech domu i sprawiania, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Jednak oczekiwanie, że jedno źródło światła zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby oświetleniowe, jest nierealne.

Pokoje dzienne – salony to przestrzenie wielofunkcyjne, dlatego należy zastosować różne rodzaje oświetlenia, aby dostosować je do poszczególnych czynności. Oświetlenie można podzielić na cztery główne typy:

  • nastrojowe,

  • zadaniowe,

  • akcentujące,

  • dekoracyjne.

Niezależnie od tego, czy oglądasz film, zabawiasz gości, czy pracujesz w domu, źródła światła w Twoim pomieszczeniu powinny w danej chwili dostosować się do Twoich potrzeb. Dobry projekt oświetlenia pozostanie niezauważony, wtapiając się w tło i wywołując idealny nastrój w każdej chwili. Aby pomóc Ci w pełni wykorzystać przestrzeń życiową, dzielimy się naszymi ulubionymi pomysłami na oświetlenie i lampy do salonu, które rozjaśnią pomieszczenie.

Warstwy i jeszcze raz – warstwy!

Sposobem na stworzenie udanego projektu oświetlenia jest zbudowanie go warstwami, rozprowadzając źródła światła na różnych poziomach pomieszczenia, od sufitu w dół. Na przykład możesz położyć fundament za pomocą wpuszczanych lamp sufitowych lub eleganckiego żyrandola w salonie, a następnie dekoracyjnych kinkietów i kilku lamp podłogowych lub stołowych. Nie chodzi o to, aby wszystkie świeciły na raz, ale o umożliwienie dostosowania poziomu oświetlenia do pożądanego nastroju lub aktywności.

Stwórz oświetlenie otoczenia

Zacznij od oświetlenia otoczenia, aby położyć podwaliny pod schemat oświetlenia salonu. Ten rodzaj oświetlenia zapewnia ogólne oświetlenie przestrzeni, dzięki czemu możesz widzieć, co robisz i bezpiecznie się poruszać — innymi słowy, w tej warstwie liczy się bardziej funkcjonalność niż estetyka. Oświetlenie otoczenia zwykle znajduje się nad głową w postaci lamp sufitowych lub wpuszczanych reflektorów, chociaż stałe kinkiety i światło naturalne również zapewniają oświetlenie otoczenia. Zainstaluj ściemniacze, aby dostosować poziom jasności do swoich potrzeb, jednocześnie oszczędzając energię.

Rozświetl małą przestrzeń

Zastosuj strategiczne podejście do oświetlenia, szczególnie w ponurych zakątkach z niewielką ilością naturalnego światła. Małe oprawy typu downlight na ściemniaczach mogą rozświetlić małe zakamarki, pozwalając wykorzystać całą przestrzeń i stworzyć iluzję światła dziennego nawet w ciemny, szary dzień. Oświetlenie ciemnych narożników to także sprytny sposób na powiększenie małego salonu. W ciasnych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się kinkiety, ponieważ nie zajmują cennej powierzchni podłogi ani powierzchni.

Wybierz praktyczną lampę podłogową

Ta przytulna przestrzeń mieszkalna jest doskonałym przykładem oświetlenia zadaniowego. Taka lampa podłogowa stanowi idealne źródło światła do każdego zadania, które chcesz wykonać w pozycji siedzącej. Niezależnie od tego, czy czytasz, rozwiązujesz krzyżówkę, czy próbujesz haftować, ta mała, bezpośrednia lampa podłogowa zapewnia całe światło, którego potrzebujesz.

Podajnik Kubełkowy – definicja i zastosowanie w przemyśle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *