Wierzcie lub nie, ale epos historyczny to jeden z najstarszych gatunków filmowych, jakie kiedykolwiek powstały. Potężne postacie, niezwykłe sceny i przytłaczające sekwencje akcji nie tylko stymulują wizualnie, ale także pozostawiają trwałe wrażenie na widzach. Być może dlatego większość dobrych filmów historycznych pozostaje ikoną nawet wiele lat po premierze. Od „Cabirii” Giovanniego Pastrone’a z 1914 r. po „Człowieka z Północy” Roberta Eggersa z 2022 r. filmy historyczne przeszły długą drogę, przerywaną wieloma nagradzanymi, oszałamiającymi dziełami.

Postanowiliśmy więc uczcić historię poprzez kino, wybierając nasze najlepsze, nagradzane filmy historyczne w porządku chronologicznym. Wspaniały wybór filmów do obejrzenia w tym gatunku możesz znaleźć na stronie: https://zalukaj-ekino.pl/gatunek/historyczny/.

Wikingowie (1958)

W czasach, gdy filmy historyczne kręciły się wokół uzbrojonych w miecze, odzianych w skórę królów i książąt, Wikingowie zaatakowali w butach, futrach i toporach. Ten epicki film, oparty na powieści Wikinga Edisona Marshalla z 1951 roku, opowiada o legendzie Wikingów, Ragnarze Lodbroku i jego synach.

Fabuła koncentruje się wokół księcia Wikingów Einara i jego przyrodniego brata Erica, byłego niewolnika, walczących o tron Northumbrii. Ale rywalizacja ma bardziej związek z ich zainteresowaniem, księżniczką Morganą. W filmie „Wikingowie” w reżyserii Richarda Fleischera występują między innymi Kirk Douglas jako Einar, Tony Curtis jako Eric i Janet Leigh jako Morgana. Dzięki godnym podziwu zdjęciom, narracji Orsona Wellesa w połączeniu z typowymi sekwencjami wojennymi Wikingów film ten pozostaje punktem odniesienia dla wielu filmów z epoki

Ben Hur (1959)

Po rekordowych 11 Oscarach i entuzjastycznych recenzjach zarówno fanów, jak i krytyków, nie można nazwać Ben-Hura zwykłym filmem – to spektakl, który przetrwał dziesięciolecia po jego stworzeniu. Film jest remakiem tytułowego niemego filmu, pierwotnie zaadaptowanego na podstawie powieści Lwa Wallace’a „Ben-Hur: Opowieść o Chrystusie” z 1880 roku. Fabuła opowiada o Judzie Ben-Hurze, bogatym żydowskim księciu Judei, zmuszonym do niewoli przez swojego byłego przyjaciela z dzieciństwa, który jest obecnie cesarzem rzymskim. Po brutalnej śmierci rodziny Ben-Hura ten przeżywa, ale poprzysięga zemstę.

W tym epickim filmie religijnym w reżyserii Williama Wylera występuje Charlton Heston w roli tytułowej, za co otrzymał Oscara dla najlepszego aktora roku za kreację, która zdefiniowała jego karierę. Ponad 15 000 statystów, epicka scena wyścigów rydwanów i przytłaczająca sekwencja bitew morskich sprawiają, że Ben-Hur stanowi przykład wzorowej twórczości filmowej w historii Hollywood.

Spartakus (1960)

Historyczny klasyk, Spartakus, z kolejną oszałamiającą rolą Kirka Douglasa w roli tytułowej i geniusza filmowego Stanleya Kubricka, który przyniósł filmowi cztery nagrody Akademii. Fabuła oparta na tytułowej powieści Howarda Fasta inspirowana jest historią Spartakusa, przywódcy buntu niewolników, i obraca się wokół wydarzeń Trzeciej Wojny Niewolniczej, wplecionych w historię wolności, miłości i politycznej korupcji w społeczeństwie Imperium Rzymskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *