Jeśli Twój kominek jest właściwie konserwowany przez cały rok, możesz oczekiwać, że będzie wydajny i bezpieczny w użytkowaniu tak długo, jak tylko zechcesz. Chociaż wielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie z tego sprawy, zaniedbane przewody kominowe lub kominy są wszechobecnym zagrożeniem pożarowym i zdrowotnym. Z biegiem czasu w kominie gromadzi się substancja podobna do smoły zwana kreozotem, która może prowadzić do pożaru lub wycieku tlenku węgla do domu.

Dlatego tak ważne jest nie tylko dbanie o estetykę, ale gdy kupujesz środek do czyszczenia szyby kominka zwróć też uwagę na regularne czyszczenie komina, aby:

  • uniknąć takich problemów

  • zapewnić prawidłowe funkcjonowanie kominka.

Możesz zatrudnić profesjonalistów do wykonania tego zadania lub zrobić to jako majsterkowanie, aby zaoszczędzić trochę kasy. Jeśli wolisz to drugie, upewnij się, że wiesz, jak wyczyścić przewód kominowy.

Jak czyścić kominek samodzielnie?

Większość przewodów kominowych ma wystarczająco dużo miejsca, aby umożliwić samodzielne sprzątanie. Jeśli Twój własny kominek jest zbudowany w ten sposób, powinieneś sam go dobrze wyczyścić. Jeśli ustaliłeś, że nagromadzony kreozot ma już grubość dość dużą przygotuj narzędzia i wykonaj następujące kroki, aby wyczyścić przewód kominowy.

Przygotuj swoje narzędzia do czyszczenia

Do wykonania tej pracy będziesz używać szczotki. Zasadą jest używanie szczotki z plastikowym włosiem, jeśli wkładka kominowa jest wykonana z metalowej wkładki, a szczotki z metalowym włosiem, jeśli jest wykonana z gliny. Powinieneś także mieć odkurzacz, plandekę z tworzywa sztucznego lub płótna, płachtę foliową, maskę przeciwpyłową, szelki bezpieczeństwa, latarkę i szmatkę.

Zabezpiecz swoje wnętrze

Nie chcesz, aby sadza lub kreozot, które usuniesz lub odczesałeś, dotarły do ​​Twojego wnętrza, gdzie na pewno będzie bałagan, prawda? W związku z tym przed kominkiem należy położyć plastikową lub płócienną plandekę od paleniska do podłogi. Górna część kominka musi być wyłożona folią foliową, podczas gdy sklepowy wąż próżniowy musi być zainstalowany, aby brud dał się łatwo zbierać. Pamiętaj, aby odpowiednio uszczelnić wszystko (w szczególności obszary, w których umieściłeś folię) taśmą klejącą, aby zapobiec ucieczce sadzy.

Rozpocznij czyszczenie

Możesz pracować od góry do dołu, szczotkując wykładzinę kominową odpowiednią szczotką do kominów. Czynność tę należy wykonywać sekcja po sekcji, ostrożnie dodając pręty, aż do oczyszczenia całej długości komina. Następnie przejdź do komory wędzarniczej z wnętrza domu i dokładnie wyczyść komorę wędzarniczą i półkę wędzarniczą. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, palenisko należy również wyczyścić i odkurzyć.

Bezpieczne czyszczenie komina

Podczas czyszczenia przewodu kominowego należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszym z nich jest nauczenie się właściwych metod czyszczenia przewodu kominowego. Jak wspomniano, należy chronić swoje wnętrza przed zakryciem usuniętą sadzą, umieszczając plandekę lub folię foliową. Powinieneś nosić uprząż bezpieczeństwa podczas pracy i nie zapomnieć o założeniu maski przeciwpyłowej, aby przypadkowo nie wdychać kreozotu i kurzu z komina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *