Kiedy światła w kinie przygasają, a telefony komórkowe są wyciszone, film ma się rozpocząć. W ciemności słychać od czasu do czasu kaszel lub szelest opakowań po cukierkach i zapach popcornu posmarowanego masłem. Ekran zaczyna odbijać światło. Witaj w świecie zgodnym z Hollywood, świecie udawania, który składa się z ruchomych obrazów i cyfrowego dźwięku.

Jaka fizyka stoi za oglądaniem filmu? Podczas gdy postać filmowa często zaczyna się w czyjejś wyobraźni, jej obraz na ekranie jest prawdziwym obrazem. Promienie światła padają na ekran filmowy, tworząc obraz, który widzimy jako ruchomy obraz. Ale jak powstaje tak duży, wyraźny i ruchomy obraz?

Wyświetlanie najlepszego obrazu

Czy kiedykolwiek zrobiłeś kamerę otworkową? Jeśli tak, wyświetlałeś obraz na płaskiej powierzchni. Obraz był mały, niewyraźny i do góry nogami. Projektor z tyłu kina jest podobny, ale jest to bardziej złożone urządzenie optyczne. Wykorzystuje bardzo jasne źródło światła i soczewki, aby wyświetlać duży, jasny obraz na ekranie.

Historycznie wszystkie filmy były nagrywane na taśmie. Film — długi pasek półprzezroczystych obrazów — jest umieszczony pośrodku projektora filmowego. Za filmem znajduje się bardzo jasna lampa osadzona we wklęsłym reflektorze. Białe światło lampy jest skoncentrowane przez dwie soczewki – zwane kondensorem – na kliszy. Promienie wychodzące z kondensatora przechodzą przez folię. Obrazy na filmie działają jak seria wielobarwnych filtrów. Przefiltrowane światło, niosące obraz na kliszy, przechodzi następnie przez szereg soczewek, które rozpraszają światło i skupiają je na ekranie filmu. Kiedy światło pada na ekran, wytworzony obraz jest więc wielokrotnie większy niż oryginalny maleńki obraz na kliszy. Ekran filmu odbija światło, które tworzy ten obraz, z powrotem do twoich oczu – już widzisz, że dzieje się to całkiem inaczej, niż wtedy gdy oglądasz filmy online za darmo w internecie, prawda?

W tradycyjnym projektorze filmowym dużo się dzieje.

Do końca XX wieku w ten sposób projektowano filmy. Tysiące obrazów, które składają się na cały film, były przechowywane na długim kawałku filmu. Film ten był nawinięty na rolkę i nieprzerwanie puszczany przez projektor filmowy. Film był podawany do projektora do góry nogami i odwracany od lewej do prawej. Kiedy promienie światła przechodzące przez film przechodziły przez soczewki projektora, przechodziły na ekran. Obraz na ekranie wydawał się więc widzom zwrócony prawą stroną do góry. Projektor wykorzystywał koła zębate, które pasują do małych otworów na krawędziach filmu, aby co sekundę przesyłać 24 z tych oddzielnych obrazów przez obiektyw. Każdy z tych obrazów pojawił się na ekranie migawką trzy razy. Oznacza to, że co sekundę wyświetlane są 72 obrazy. Ten błysk jest tak szybki, że nasze oczy nie zauważają migających obrazów na ekranie.

Film jest podawany do projektora do góry nogami i odwracany od lewej do prawej. Po odwróceniu przez projektor pojawia się na ekranie we właściwej orientacji. Warto czasem więc zostawić filmy online na rzecz obejrzenia tych w bardziej klasycznym klimacie.

Polecamy:
Jak działa pozycjonowanie lokalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *