Dbanie o wygląd naszego samochodu to nie tylko kwestia samej estetyki, ale również funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jeśli regularnie myjemy i pielęgnujemy karoserię, chronimy ją przed czynnikami niszczącymi, które mogą kiepsko wpływać na stan pojazdu. Pamiętajmy jednak, aby mycie odbywało się zgodnie z zasadami i zaleceniami – jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że częste mycie auta będzie kiepsko wpływało na stan naszego lakieru.

Regularne mycie i pielęgnacja samochodu korzystnie wpływają na jego wygląd, pod warunkiem, że dbamy o właściwe mycie. Warto mieć świadomość, że bardzo kiepsko na stan lakieru mogą wpływać myjnie, w których do mycia są wykorzystywane twarde i mocne szczotki. Mogą one w trakcie mycia rysować karoserię, powodując spore uszkodzenia. Jeśli więc korzystamy z myjni, wybierajmy takie, w których czynnikiem myjącym jest aktywna piana. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie mycie ręczne. Wbrew pozorom, nie jest ono tak czasochłonne, jak się wydaje, a może mieć doskonały wpływ na stan naszego lakieru samochodowego.

Jak prawidłowo myć auto?

Do ręcznego mycia auta trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w miękką gąbkę, rękawicę bądź ściereczkę z mikrofibry o delikatnych włóknach, które w trakcie mycia nie będą pozostawiały żadnych rys. przyda się również specjalistyczny szampon do karoserii samochodowej, który rozcieńcza się z wodą. Mycie należy przeprowadzać na dwa wiadra – w jednym znajdować się powinien rozcieńczony preparat, a w drugim – czysta woda, w której będziemy płukać gąbkę po każdorazowym użyciu. Dzięki temu nie będziemy przenosić brudu z jednego miejsca na drugie, a każdy fragment auta będzie czyszczony czystą gąbką z preparatem. Auto należy myć od góry do dołu, co również pozwoli uniknąć przenoszenia zabrudzeń. Po umyciu i wysuszeniu karoserii, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie glinkowania, czyli usunięcie wszelkich drobinek piasku, kurzu i zanieczyszczeń. Dwa razy w roku przyda się również woskowanie auta, które tworzy na karoserii warstwę ochronną, stanowiącą doskonałą barierę przed wszelkimi czynnikami drażniącymi.

Zamac - zakład materiałów ceramicznych

Warto zadbać o zabezpieczenie lakieru

Aby lakier samochodowy dłużej prezentował się jak nowy, dobrze jest również zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, zwiększające jego trwałość, wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się trwałe zabezpieczenie lakieru, wykonywane za pomocą specjalistycznych powłok. Do wyboru mamy między innymi powłoki hybrydowe, ceramiczne, kwarcowe czy wykonane z kevlaru, bardzo twardego polimeru, który daje doskonałą ochronę. Powłoki ochronne sprawdzają się dużo lepiej niż woski oraz inne preparaty do samodzielnego nałożenia. Choć koszt ich aplikacji może wydawać się dosyć wysoki, w rzeczywistości zapewniają wyjątkową trwałość lakieru i pozwalają uniknąć wielu dodatkowych zabiegów związanych z pielęgnacją czy przywracaniem karoserii dawnej świetności. Jest to więc inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *