W kontekście tworzyw sztucznych często wspomina się o poliwęglanie komorowym lub poliwęglanie kanalikowym. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką tego niezwykle popularnego materiału.

W wielu płaszczyznach naszego życia wykorzystujemy najróżniejsze tworzywa sztuczne. Na ogół nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak powszechnie stosuje się różne tego typu materiały. Ich odkrycie i stopniowe stwarzanie co raz kolejnych ich odmian zrewolucjonizowało światowy przemysł. Obecnie w ciągu rocznie produkuje się kilkaset milionów ton tego typu substancji. W samej Europie w 2018 roku wyprodukowano 62 mln ton tworzyw sztucznych. Świat, w którym żyjemy, nowoczesne technologie, elektronika, zaawansowany sprzęt medyczny, wytrzymałe instalacje grzewcze – to wszystko nigdy nie rozwinęło by się w takiej mierze, gdyby nie opracowywanie i wdrażanie w produkcji najróżniejszych tworzyw sztucznych. Jednym z chętnie wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu tworzywem jest poliwęglan.

Poliwęglan – charakterystyka

Poliwęglan został opracowany i wytworzony w połowie XX wieku równolegle przez dwie firmy Mobay Chemical Company oraz General Electric. Należy do grupy tworzyw bardzo odpornych na urazy mechaniczne, przy czym jednocześnie charakteryzuje się dużą przezroczystością. Twardość i odporność na ściskanie poliwęglanu jest porównywalna z parametrami aluminium. Powszechnie jest on nazywany bezpiecznym szkłem. Jest on zatem wykorzystywany wszędzie tam, gdzie potrzeba bardzo wytrzymałych, przezroczystych przegród, np. w:
batyskafach
samolotach
w asortymencie do użytku w przestrzeni kosmicznej
szybach aut w Formule 1
szybach odpornych na strzały z broni palnej.

Poliwęglan jest tworzywem niezwykle plastycznym, łatwym w obróbce, co czyni go niezwykle atrakcyjnym w przemyśle materiałem. Ze względu na budowę wytwarza się: poliwęglan lity oraz poliwęglan komorowy. Powszechnie jest on stosowany w branży reklamowej i budowlanej. Charakteryzuje się znakomitą termoizolacyjnością, dzięki czemu idealnie sprawdza się w budownictwie. Płyty z poliwęglanu wykorzystuje się do budowy takich elementów jak:
przezroczyste zadaszenia (balkonów, tarasów, loggi, basenów, przystanków, obiektów szklarniowych, itp.),
nowoczesne pionowe konstrukcje,
ścianki działowe wewnętrzne oraz zewnętrzne,
wypełnienie drzwi, okien i balustrad.

Poliwęglan komorowy jest niezwykle łatwy w obróbce, bez problemu można go ciąć i nawiercać, przez co nie sprawia problemów podczas montażu. Jest powszechnie wykorzystywany także jako element konstrukcyjny ze względu na bardzo dobry stosunek jego lekkości do wytrzymałości. Poliwęglan zachowuje swoje właściwości w zakresie temperatury od -40 do 120 ºC, jest wytrzymały na czynniki atmosferyczne.

W Polsce dystrybucja tworzyw sztucznych stale się rozwija. Aby była ona możliwa, potrzebne jest odpowiednie ich składowanie. Dystrybucją oraz magazynowaniem tworzyw sztucznych specjalizuje się firma Techplast z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *