Praca na wysokościach należy do dobrze płatnych, ale również dosyć niebezpiecznych. Konieczne jest posiadanie nie tylko umiejętności zawodowych, ale również różnego rodzaju uprawnień. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na tego rodzaju pracę, warto mieć świadomość, że bez nauki i zdobycia uprawnień nikt nas do tego rodzaju zatrudnienia nie dopuści.

Dużą popularnością cieszą się prace na dachu. Są to między innymi prace dekarskie, a także instalacyjne na dachach. Coraz częściej montowane są również instalacje fotowoltaiczne, które montuje się na połaciach dachowych. Każda z tych działalności wymaga uprawnień, które są potwierdzeniem posiadanych umiejętności i kwalifikacji. Jeśli pracownik ich nie posiada, nie powinien zajmować się taką działalnością, gdyż może to być dla niego nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z prawem pracy. Pracodawca nie może wymagać od zatrudnionego pracy na wysokości, jeśli ten nie ma pozwolenia, zaświadczenia o braku przeciwwskazań od lekarza medycyny pracy.

Montaż okien dachowych, wyłazów czy świetlików

Pracą na wysokościach jest również niewątpliwie montaż okien na dachu, świetlików, wyłazów, a także innych elementów komunikacji dachowej. Bez względu na to, czy montujemy wyłaz dachowy na dach płaski, okno w połaci dachu dwuspadowego czy świetlik na pomieszczeniu magazynowym, konieczne jest wyjście na dach i praca na sporej wysokości. Poza brakiem lęku wysokości, trzeba mieć wszystkie umiejętności i uprawnienia, które pozwolą na bezpieczne wykonanie wszystkich zadań na dachu. Montażyści muszą być fachowcami, gdyż każde niedociągnięcia w ich pracy będą dosyć łatwe do zweryfikowania.

Kładzenie dachówek i innych pokryć dachowych

pompy ciepła zachodniopomorskiePodobnie sprawa ma się w przypadku dekarzy, którzy zajmują się wykończeniem pokrycia dachowego. Ich praca również odbywa się na wysokości, a jednocześnie wymaga sporej dokładności i precyzji. Dekarze również muszą mieć ukończone odpowiednie kształcenie zawodowe, a także posiadać uprawnienia potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Dekarz musi skupiać się przede wszystkim na właściwym wykonaniu pracy, powinien więc na dachu czuć się pewnie. Zarówno dekarze, jak i monterzy i instalatorzy różnych elementów na dachu powinni mieć nie tylko uprawnienia i umiejętności, ale również być wyposażeni we wszelkie zabezpieczenia, które zapewnią im ochronę podczas pracy na wysokości. Żaden pracodawca nie może nakazać wychodzić pracownikowi na dach kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów nad ziemią bez żadnego zabezpieczenia. Pracownik musi być wyposażony w uprzęże i inne elementy, które pozwolą mu zachować bezpieczeństwo nawet wtedy, gdy straci równowagę. Jeśli pracodawca wymaga pracy bez zabezpieczeń, jest to niezgodne z przepisami prawa pracy, a jednocześnie znacznie zwiększa ryzyko wypadków przy pracy, skutkujących narażeniem zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *