Czy wiesz, że odchudzanie to proces, który realizuje prawie 30% Polaków? Odchudzamy się nie tylko dla poprawy estetyki naszego ciała, ale także dla zdrowia. Jest ono przecież szalenie istotne.

Redukcja zbędnych kilogramów nie jest procesem łatwym. Wręcz przeciwnie – bywa trudna, czasochłonna i niezbyt przyjemna. Nie mniej jednak, aby móc pochwalić się zgrabną sylwetką musimy przejść przez taką drogą.

Proces redukcji można realizować na wiele różnych sposobów. Dzisiaj pragniemy skoncentrować się na formach aktywności, które doskonale sprawdzają się na odchudzanie.

 1. Bieganie
  Bieganie to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą może realizować dosłownie każdy. Nie wymaga specjalistycznych sprzętów.
  Jest jednak bardzo wymagającą formą aktywności i niezbyt przyjemną. Daje jednak naprawdę doskonałe rezultaty. Trening o umiarkowanej intensywności trwający 45 minut to nawet 600-700 spalonych kalorii.
 2. Jazda na rowerze
  Nieco wygodniejszą formą aktywności fizycznej na odchudzanie jest jazda na rowerze. Przez niektórych traktowana jest nawet jako forma rekreacji ruchowej.
  Aby doszło do spalania tkanki tłuszczowej, tempo jazdy powinno oscylować w granicach 15-20km/h i być jednostajne.
 3. Pływanie
  Doskonałą formą aktywności fizycznej, która niesie za sobą mnóstwo korzyści i jest dedykowana wszystkim, niezależnie od wieku jest pływanie.
  Zajęcia na basenie mają to do siebie, że nie obciążają stawów i mogą być realizowane nawet przez osoby cierpiące na różne choroby stawów.
 4. Lekcje fitness
  Doskonałym pomysłem na redukcję zbędnych kilogramów są tzw. lekcje fitness. To forma rekreacji ruchowej, która jest dostosowana do zdolności motorycznych danej jednostki (po konsultacji z instruktorem).
 5. Jazda na rolkach
  Łyżworolki, rolki lub po prostu łyżwy – umożliwiają doskonałą zabawę, ale i poprawę kondycji oraz składu i budowy ciała. To forma rekreacji, której realizacja niesie radość i mnóstwo korzyści (nawet do 500 kcal w ciągu jednej godziny).

Jak znaleźć motywację do odchudzania?

Wiadomości sportoweOdchudzanie to nie tylko wyczerpujący trening, niskokaloryczna dieta i suplementy. Bardzo dużą rolę w tych procesach odgrywa psychologia.

„Odpowiednie przygotowanie mentalne to niemal gwarancja sukcesu.” – przekonują eksperci z FitPoradnia.pl.

W dzisiejszej publikacji pragniemy poruszyć jeden z istotnych elementów psychologii odchudzania – motywację.

Motywacja – co to takiego?

Motywacja według encyklopedycznej definicji to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą procesów psychicznych i fizjologicznych.

W odchudzaniu odgrywa ogromną rolę. Brak wspomnianej gotowości – to brak działania, co oczywiście wiąże się z brakiem efektów. Nie ma zatem wątpliwości – motywacja stanowi klucz do sukcesu w procesach modelowania sylwetki.

Jak zadbać o motywację do odchudzania?

Według licznych badań, motywacja to stan, który można poddawać odpowiedniej stymulacji. Za sprawą konkretnych ćwiczeń i działań możemy naładować motywację w stu procentach. Wykonać to można w pięciu krokach.

 1. Stwórz planPlan odchudzania to swojego rodzaju podstawa. Musi być spisany na kartkę i umieszczony w widocznym miejscu. Będziesz do niego wracać tak często jak jest to możliwe.
 2. Szczegółowe załozeniaTwój plan realizowany będzie w konkretnym celu. Potrzebujesz założeń – tj. Szczegółowego opisu Twoich oczekiwań. Może to być np. Twoja wymarzona waga lub konkretne wymiary.
 3. Zapisuj postępyTwoja motywacja będzie stymulowana wraz z każdym udanym treningiem i zjedzonym posiłkiem. Musisz jednak wszystko notować. Dzięki temu Twój umysł łatwiej będzie obrazować postępy.
 4. Dokonuj regularnych pomiarówUstal kiedy wchodzisz na wagę i mierzysz swoje ciało. Rób to odpowiednio często. Staraj się jednak nie przesadzać – zbyt częste spoglądanie na wagę może mieć odwrotny efekt od oczekiwanego.
 5. Nagradzaj siebieTwoja wytrwałość musi być wynagradzana. Ustal nagrody – może to być zakup nowego ciuchu, wyjście do kina, cokolwiek. Pamiętaj jednak by nagrody nie miały związku z Twoimi założeniami. Nie mogą być odstępstwem od diety ani treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *