Pellet jest źródłem czystej odnawialnej energii służącej do ogrzewania budynków. Zyskał swoją popularność, zwłaszcza w Europie, dzięki temu, że stał się czystym i wygodnym paliwem do kominków, piecyków czy też kotłów. 

Pellet drzewny

Najczęściej wybierany przez Polaków rodzaj pelletu, to właśnie drzewny. Popularność zawdzięcza najwyższej wartości energetycznej. Występuje w formie granulatu o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-3 cm. Uzyskiwany jest z biomasy i jego przeznaczenie dotyczy szczególnie spalania w instalacjach grzewczych i w kominkach. Produkowany jest, jak sama nazwa wskazuje, ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Dobra kaloryczność a niska wilgotność, powoduje, że pozostawia mało popiołu. Dla przykładu, tona spalonego pelletu, to tylko 6 kg popiołu, który okazuje się bardzo wartościowym związkiem mineralnym, który można wykorzystać np w  kompostownikach.
To ekologiczne, tanie oraz proste do przechowywania paliwo. Jest też bardzo wygodne w użyciu, dzięki temu, że kupimy pellet pakowany w workach. Warto wspomnieć o ważnym elemencie dotyczącym bezpieczeństwa. Nie ulega samozapłonowi, co daje możliwość przechowywania go w garażu, pod wiatą i w innych suchych pomieszczeniach.  Niezaprzeczalnym atutem jest nie wchłanianie wilgoci, dzięki temu można składować go na kolejne sezony grzewcze.

Popularność

Moda przemija, styl pozostaje. Jak odniesiemy te znane słowa do odnawialnego paliwa?
Obecnie modne są bezobsługowe formy ogrzewania. Nie da się ukryć, że ma to swoje plusy. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i mamy o wiele mniej czasu niż kiedyś. Pompa ciepła, kocioł gazowy napewno są wygodne w obsłudze. Nie musimy martwić się o dokładanie paliwa i czyszczenie pieca. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swoje plusy, ale też minusy. W zastraszającym tempie rosną ceny prądu i gazu.

Czy warto uwzględnić na etapie budowy lub remontu, piec na pellet?

Kwestia ekonomiczna nie pozostawia wątpliwości. Pellet drzewny pozwala` uzyskać nawet do 50% oszczędności w skali roku. A co przekonuje nas najbardziej? Ekologia. Ona nie tylko jest dziś w modzie, to styl, który z nami pozostanie. Widać to zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa. Walka o ekologię, czyste powietrze to nowy trend. Pozostaje jednak kwestia wywozu popiołu, która wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pellet jest więc idealnym, tanim rozwiązaniem. Wygodny w składowaniu, pozostawiający niewielką ilość popiołu zachęca do zmiany formy ogrzewania.
Nowoczesne kotły grzewcze na paliwo stałe posiadają specjalne podajniki, które pozwalają w wygodnym podawaniu pelletu. Może się on znajdować obok kotła, a nawet poza domem w formie pneumatycznej.

Istnieją również pellety z kory, słomy lub z drewna egzotycznego. Zapewniają one niepowtarzalny, przyjemny zapach drewna.

Mieszkańcy wspomnianej Warszawy zapewne bardzo cenią tą naturalną, ekologiczną formę ogrzewania, która może chociaż w pewnym stopniu zabrać ich zapachem za miasto.
Im mniej produkcji w naszym domu, tym nasze koszty utrzymania maleją. Pellet to tanie, ekologiczne źródło ogrzewania. To moda, która pozostanie z nami na zawsze.

Dobry pellet Warszawa i okolice
ul. Kosmowska 55
05-083 Borzęcin Duży

Jeden komentarz w artykule: “Czym jest pellet drzewny i dlaczego jest tak popularny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *