Zdrowe odżywianie kojarzy nam się przede wszystkim z warzywami i produktami, które być może mają korzystny wpływ na nasz organizm, ale niekoniecznie dobrze smakują. W rzeczywistości jednak zdrowa dieta nie musi być nudna i jałowa, a naprawdę smaczna i pełna aromatu. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone przepisy i starać się jak najbardziej urozmaicać codzienne jedzenie.

W zdrowym odżywianiu bardzo ważne jest bazowanie na określonych produktach, które uważane są za zdrowe, wartościowe oraz pełne cennych substancji odżywczych. W naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć różnego rodzaju warzyw i owoców, chudego mięsa, pełnoziarnistych makaronów i pieczywa, kasz, nasion roślin strączkowych, a także nabiału. Z takich produktów można tworzyć przeróżne potrawy, które będą nie tylko sycące i zdrowe, ale również smaczne. Warto również zaprzyjaźnić się z aromatycznymi ziołami. W wielu kuchniach na co dzień wykorzystywane są jedynie sól i pieprz, a przecież bogactwo ziół jest nie do przecenienia. Im więcej naturalnych ziół dodawać będziemy do codziennych potraw, tym bardziej smaczne i aromatyczne będą.

Warto wyeliminować słodycze

W diecie wielu osób dużą rolę pełnią słodycze, po które sięgamy nie tylko wtedy, gdy mamy ochotę na słodkie, ale również w momentach napięcia nerwowego, stresu i przemęczenia. Cukier, który znajduje się w słodyczach poprawia nam na chwilę nastrój i dodaje energii, gdyż powoduje niemal natychmiastowy wyrzut insuliny do krwi. Efekt jest jednak bardzo krótkotrwały – w krótkim czasie od zjedzenia słodkiego ciastka czy batonika na powrót czujemy się zmęczeni i ospali, co zachęca nas do sięgania po kolejne słodkości. Nie jest to dobre rozwiązanie dla naszego organizmu, gdyż nadmiar słodyczy kiepsko wpływa nie tylko na naszą wagę, ale również na wiele procesów wewnętrznych. Warto więc starać się ograniczać spożywanie słodyczy. Jeśli nie potrafisz wyeliminować ich całkowicie, dobrym rozwiązaniem mogą być zdrowsze zamienniki słodyczy, które nie będą przepełnione szkodliwym cukrem.

Co zamiast słodyczy?

Osoby, które nie potrafią obyć się bez słodkich przekąsek, powinny szukać takich, które są w miarę zdrowe i wartościowe. Zamiast zwykłych batoników dobrze jest sięgać po batoniki zbożowe, które można znaleźć w sklepach w działach ze zdrową żywnością. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamiana ciastek i cukierków na suszone owoce czy bakalie. Dostarczają one wielu cennych składników odżywczych, a jednocześnie są na tyle słodkie i pełne naturalnego cukru, że zaspokajają nasz apetyt i zapotrzebowanie na słodki smak. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że nawet bakalie czy orzechy powinny być spożywane z umiarem – są one dosyć kaloryczne i nadmiar z pewnością odbije się na naszej wadze. Sprawdzonym sposobem na wyeliminowanie kupowanych słodyczy jest również własnoręczne robienie ciastek czy batoników. Dzięki temu możemy mieć pewność, co do nich dodajemy. Zamiast zwykłego cukru można dodać słodzik, naturalną substancję słodzącą lub miód. Gotowe produkty nadal będą słodkie, a jednocześnie o wiele zdrowsze niż ich sklepowe odpowiedniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *