Można śmiało powiedzieć, że życie stało się trudniejsze dla wszystkich. Koronawirus (COVID-19) zmienił wszystko i wszyscy musieliśmy dostosować się do nowych sposobów życia i pracy.

Istnieją pewne korzyści związane z pracą w domu, z których niektórzy z nas mogą się cieszyć – ale uczucie stresu, nudy, niepokoju i niepewności jest również całkowicie normalne. Oprócz tego wielu z nas martwi się perspektywami przyszłej pracy i próbuje również opiekować się dziećmi.

Te proste wskazówki mogą pomóc Ci podczas pracy w domu poczuć się bardziej produktywnym i zadbać o swoje zdrowie psychiczne w tych trudnych czasach.

1. Ustaw i trzymaj się rutyny

Bez stałych harmonogramów granice między pracą a czasem osobistym mogą się zacierać i być stresującym elementem życia. Jeśli możesz, postępuj zgodnie ze swoim normalnym snem i wzorcami pracy i bądź konsekwentny. Wstań w tym samym czasie, zjedz śniadanie i wyjdź z piżamy! Spróbuj zaplanować swój „czas dojazdów” i spędź go na ćwiczeniach, czytaniu lub słuchaniu muzyki przed zalogowaniem się.

Co najważniejsze, kiedy kończy się Twój dzień pracy, przestań działać. Zamknij się, przestań sprawdzać e-maile i skup się na życiu domowym. A na koniec dnia staraj się iść spać o zwykłej porze.

2. Stwórz dedykowaną przestrzeń roboczą

Jeśli możesz, znajdź spokojną przestrzeń z dala od ludzi i rozrywki, takiej jak telewizor (lub kuchnia, kiedy czujesz się przekąskowy).

Zbierz wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu, zanim zaczniesz pracę – ładowarki, długopisy, papier i wszystko inne – i jeśli możesz, zamknij drzwi. Nawet w małej lub współdzielonej przestrzeni spróbuj wyznaczyć obszar jako miejsce do pracy.

Wreszcie, usiądź wygodnie. Chociaż usiąść na sofie może być kuszące, o wiele lepiej jest usiąść przy biurku lub stole. Skorzystaj z wytycznych, aby prawidłowo skonfigurować swoje miejsce pracy, tak często, jak to możliwe.

Jeśli nie masz mebli biurowych, takich jak regulowane krzesło, spróbuj użyć takich rzeczy, jak poduszki do podparcia krzesła lub pudełko jako podnóżek.

3. Daj sobie chwilę

Praca w domu może sprawiać, że czujemy, że musimy być przez cały czas dostępni. Ale samo bycie „obecnym” nikomu nie przydaje się, jeśli cierpi na tym twoje zdrowie psychiczne.

Znajdowanie czasu na przerwy jest ważne, ponieważ pomaga radzić sobie ze stresem – staraj się jeść lunch i regularnie robić przerwy na ekranie. Daj sobie czas na skoncentrowanie się na czymś innym, aby po powrocie poczuć się bardziej skoncentrowanym. Nawet zaledwie 5 do 10 minut krótkich przerw w ciągu godziny może naprawdę zwiększyć Twoją produktywność.


Jeśli to możliwe, ustal czas na spacer, bieganie lub przejażdżkę rowerową, aby zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy – po prostu przestrzegaj wskazówek dotyczących dystansu społecznego, gdy jesteś poza domem. Praca w domu oznacza, że możesz spędzać dużo więcej czasu bez poruszania się. Jeśli czujesz się sztywny lub spięty, spróbuj lekko rozciągnąć lub poćwiczyć w ramach 10-minutowych ćwiczeń w domu. To działa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *