biuro rachunkowe Katowice

Zastanawiasz się nad prowadzeniem własnej firmy? Nie wiesz jak rozwiązać kwestię prowadzenia księgowości? Zapraszamy do lektury artykułu na temat tego jak podejść do sprawy rachunkowości w firmie.

Dla wielu początkujących właścicieli firm jednym z pierwszych dylematów staje się wybór sposobu prowadzenia rachunkowości. Zazwyczaj młodzi ludzie pragnący rozpocząć pracę na swój własny rachunek nie do końca wiedzą jak się poruszać w przepisach dotyczących zakładania oraz prowadzenia firmy. Już na samym początku jeszcze na etapie otwierania działalności do podjęcia są istotne decyzje takie jak sposób rozliczania z fiskusem i metoda prowadzenia księgowości oraz wybór kodów PKD określających rodzaj prowadzonej działalności. Jeszcze inną kwestią jest profil działalności firmy – czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy może któraś ze spółek? A jeśli spółka, to właściwie jaka? Cywilna, komandytowa, a może z ograniczoną odpowiedzialnością? Wielu doświadczonych właścicieli firm z perspektywy czasu stwierdza, że w tym początkowym okresie prowadzenia swojego biznesu najlepsze jednak byłoby korzystanie z firmy rachunkowej jeszcze na etapie starań o założenie firmy. Po Prostu dzięki temu można uniknąć popełnienia poważnych błędów, których konsekwencje mogłyby się odzywać jeszcze lata później. Korzystanie z zewnętrznej, profesjonalnej firmy rachunkowej redukuje stres, którego na tym niełatwym etapie rozwoju własnej działalności i tak jest mnóstwo.

Korzystaj z wieloletniego doświadczenia i znajomości aktualnych przepisów

biuro rachunkowe KatowiceChociaż jak najbardziej księgowość w firmie można prowadzić samodzielnie, to jednak zdecydowana większość biznesmenów postanawia powierzyć to zadanie jakiejś firmie zewnętrznej. Z czego wynika ta tendencja? Otóż korzystanie z usług profesjonalnego, zapewne dysponującego wieloletnim doświadczeniem księgowego pozwala nie tylko oszczędzić sobie czasu i stresu, ale też może pomóc generować oszczędności – na przykład w kwestii ujmowania w kosztach prowadzenia firmy rozmaitych wydatków. W tej delikatnej materii mającej jednak bezpośredni wpływ na wysokość comiesięcznego podatku dochodowego łatwo jest nie wykorzystywać korzystnym finansowo możliwości, a z drugiej strony nieopatrznie można też popełnić błąd i ująć w wydatkach koszty, które są zabronione przez odpowiednie przepisy. Pomoc zewnętrznej firmy księgowej pozwala z jednej strony na optymalizację kosztów, natomiast z drugiej na zminimalizowanie ryzyka poniesienia kosztów związanych z karami nakładanymi przez kontrolerów z Urzędu Skarbowego.

Inną sprawą związaną z prowadzeniem księgowości w Warszawie, a którą niewątpliwie warto wziąć pod uwagę jest sprawa nieustannie zmieniających się przepisów. Nawet jeśli z powodzeniem udawało ci się do tej pory prowadzić księgowość w firmie samodzielnie, to wcześniej czy później będziesz musiał zmierzyć się ze zmieniającymi się przepisami – czy będziesz je potrafił właściwie zinterpretować, aby ocenić czy dotyczą twojej firmy? I czy w ogóle będziesz w stanie być na bieżąco z tego typu zmianami w przepisach? Oczywiście przy niewielu miesięcznych dokumentach do rozliczeń wiele osób posiadających swoje firmy (zwłaszcza jednoosobowe działalności gospodarcze) z powodzeniem radzi sobie za pomocą rozmaitych portali internetowych wspomagających prowadzenie księgowości. Niemniej w miarę, gdy firma się rozrasta, przerzucenie zadań związanych z rachunkowością na zewnętrzną firmę księgową okazuje się najkorzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *