Szkło stosowane w architekturze nowoczesnych budynków niejednokrotnie sprawia, że budzą one zachwyt. Szklane wysokie biurowce są niejako wizytówkami większych miast świadcząc o wysokim poziomie ich gospodarczego rozwoju. 

Jak to możliwe, że tak kruchy materiał jakim jest szkło może być wykorzystywany w różnego typu przedsięwzięciach budowlanych? Jak to się dzieje, że elewacje wielopiętrowych zjawiskowych budynków mogą być wykonane ze szkła, które nie ulega zniszczeniu pod wpływem uderzeń? Cała tajemnica tkwi w tym, że szkło jest szkłu nierówne – w budownictwie wykorzystuje się bowiem różne rodzaje tego fascynującego materiału.

Szkło vsg

Jednym z bardzo popularnych typów szkła jest szkło nazywane szkłem bezpiecznym lub szkłem klejonym – szkło vsg. Jest to nic innego jak sklejone ze sobą za pomocą cienkiej folii lub specjalnego kleju cienkie tafle szkła. Taka wielowarstwowa szyba jak się okazuje jest dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu może być stosowana wszędzie tam, gdzie zwykła tafla szkła mogłaby nie wytrzymać. Dodatkowym atutem szkła vsg jest to, co się z nim dzieje przy ewentualnym jego rozbiciu. Gdy taka klejona szyba ulega uszkodzeniu, nie rozpada się, ponieważ zamontowana dodatkowa folia utrzymuje wszystkie elementy w całości. Nietrudno się domyśleć, że ma to ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, tafle zwykłego szkła rozpadają się przy stłuczeniu na duże fragmenty o niezwykle ostrych, a zatem niebezpiecznych dla człowieka krawędziach. Szkło vsg stanowi także bardzo dobrą izolację akustyczną, co sprawia, że doskonale nadaje się jako materiał do tworzenia przestronnych ścian wewnątrz budynków firmowych. Obróbka szkła vsg jest prosta, a montaż bezproblemowy. Ten rodzaj szkła wykorzystuje się między innymi w produkcji balustrad szklanych, szklanych schodów, ścianek i daszków szklanych oraz elementów elewacji w biurowcach.

Szkło hartowane

Szkło hartowane jest materiałem charakteryzującym się odmiennymi właściwościami w porównaniu z typowym szkłem. Jest dużo wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne, a po rozbiciu rozpada się na mnóstwo niewielkich drobinek o charakterystycznych miękkich krawędziach. Hartowane szkło jest także niezwykle odporne na duże amplitudy temperatur. Proces hartowania szkła przebiega podobnie jak to jest wykonywane w przypadku hartowania stali. Materiał poddaje się naprzemiennemu oddziaływaniu niskich i wysokich temperatur, na skutek czego zmienia się struktura materiału. Hartowane szkło jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzeba tafli odpornej na intensywne wahania temperatur oraz niewrażliwej na silne uderzenia.

Oczywiście w artykule omówiliśmy podstawowe rozróżnienie szkła na szkło bezpieczne i hartowane. W praktyce wykorzystuje się szkło przeróżnego typu, takie jak szkło hartowane, szkło barwione oraz szkło artystyczne. Jaki rodzaj szkła będzie najlepszy dla Twojego projektu? Najlepiej, gdy decyzję w tej sprawie podejmie profesjonalna firma szklarska zajmująca się obróbką i montażem szkła w Twojej okolicy.

Jeden komentarz w artykule: “Rodzaje szkła stosowanego w budownictwie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *