Rozwój technologiczny osiągnięty w obecnym oraz ubiegłym wieku stał się możliwy dzięki nowoczesnym metodom obróbki materiałów. Jaką rolę odgrywają w tym maszyny sterowane numerycznie?

Ubiegłe stulecie przyniosło ze sobą ogromny postęp cywilizacyjny. Technologie produkcyjne są nieustannie rozwijane dzięki opracowywaniu nowych metod obróbki materiałów – do najpopularniejszych z nich należy obróbka CNC.

Usługi CNC w przemyśle

Wiele rozwiązań konstruktorskich w produkowanych obecnie urządzeniach i maszynach opiera się na możliwości tworzenia podzespołów charakteryzujących się złożonymi kształtami oraz niezwykle precyzyjnymi wymiarami. Seryjne, masowe tworzenie tego typu elementów metodami ręcznymi jest w zasadzie niemożliwe. Tylko technologia obróbki maszynowej CNC pozwala na tworzenie wielu detali o powtarzalnych wymiarach. Nic zatem dziwnego, że maszyny te cieszą się duża popularnością praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, a przede wszystkim: w branży motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej, militarnej, włókienniczej, komputerowej, elektronicznej, budowlanej, meblarskiej oraz wielu innych. Jak przebiega cały proces obróbki materiału w maszynie sterowanej numerycznie?

Jak dowiedzieliśmy się od specjalistów z firmy Kelmet pierwszym krokiem to stworzenia procesu produkcyjnego jest określenie potrzeb. Inwestor rzecz jasna musi jasno i precyzyjnie określić jakich dokładnie elementów potrzebuje. Z jakich materiałów powinny być one wykonane oraz jaki powinny mieć kształt. Istotnym ustaleniem jest także dopuszczalny zakres odchyłki w wymiarach produkowanych detali. Na tej podstawie firma specjalizująca się w usługach CNC może dobrać taką metodę obróbki, która umożliwi skuteczne zrealizowanie projektu. Kolejnym etapem usługi jest wykonanie programu, który będzie odpowiadał za pracę maszyn. Tego typu opracowanie jest przygotowywane już przez inżynierów z firmy wykonującej obróbkę. Wgranie programu do interfejsu maszyny i zapewnienie odpowiedniego surowca do pracy mogą wreszcie zaowocować uruchomieniem całego procesu produkcyjnego. Pracą maszyny kieruje przeszkolony w zakresie obsługi CNC specjalista. Podczas produkcji kolejne partie detali są poddawane kontrolnym przeglądom, aby zawczasu móc wykryć pewne nieprawidłowości w pracy urządzenia lub w opracowanym programie.

Zalety usług CNC

Podstawową korzyścią wynikającą z zaangażowania w produkcji maszyn sterowanych komputerowo jest ich niemal bezobsługowa praca. Dzięki temu zatrudnieni specjaliści mogą być zaangażowani tam, gdzie ich umiejętności naprawdę są niezbędne. Profesjonalny wysokiej klasy sprzęt sterowany numerycznie umożliwia produkowanie niezwykle precyzyjnych detali, co w przypadku ręcznej obróbki jest w zasadzie niemożliwe. W firmie produkcyjnej Kelmet wykorzystuje się wysokiej klasy sprzęt, a przede wszystkim automaty tokarskie CNC, Frezarki CNC oraz maszyny do laserowej obróbki materiału.

Jeden komentarz w artykule: “Maszyny CNC w XXI wieku – dlaczego tak potrzebne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *