W przypadku większości obecnie stosowanych pasów ortopedycznych na plecy, będą one wyposażone w pasek kompresyjny, który ciasno ociąga ortezę na plecy. Gdy pasek lub paski są pociągane, powoduje to ucisk na mięśnie rdzenia, co skutkuje ogólnym zmniejszeniem objętości tkanki miękkiej w jamie brzusznej. To właśnie zmniejszenie objętości tkanek miękkich działa jak stabilizator bezpośrednio otaczający kręgosłup.

Wiele urazów lub schorzeń kręgosłupa kończy się krążeniem zapalenia i skurczu mięśni z powodu ostrego urazu lub stanu przewlekłego, który się zaostrza. Chociaż przyczyny bólu pleców są różne, ze względu na anatomię i funkcję wymaganą od naszego kręgosłupa, zwykle pas ortopedyczny jest dobrym wyborem w leczeniu zachowawczym.

Bolą Cię plecy?

Kiedy pojawia się ból pleców (bez względu na przyczynę), reakcją mięśni kręgosłupa jest skurcz w mimowolnym skurczu lub świadomym skurczu mięśni, aby chronić uszkodzone lub zaognione struktury stawu lub tkanki miękkiej. Mięśnie często przechodzą w „nadbieg” z dobrymi intencjami ochrony kręgosłupa. W efekcie zaczyna się błędne koło bólu i skurcze. Jest wiele sposobów na wejście w to błędne koło:

• leki,
• fizjoterapia (w tym lód, ciepło, modalności, rozciąganie, wzmacnianie, terapia manualna itp.)

Podczas korzystania z pasa ortopedycznego do pleców, pozwala to rozluźnić mięśnie rdzenia, które wspierają kręgosłup. Inną ważną zaletą ortezy pleców jest nieświadome postrzeganie ruchu i orientacji przestrzennej wynikające z bodźców w samym ciele. U ludzi bodźce te są wykrywane przez nerwy w samym ciele, a także przez kanały półkoliste ucha wewnętrznego. Pas ortopedyczny na plecy zapewnia zewnętrzną propriocepcję osobie noszącej ortezę, umożliwiając jej poruszanie się, siedzenie i utrzymanie lepszej postawy podczas powrotu do zdrowia po kontuzji.

Czy pas osłabia mięśnie? Mit!

Chociaż jest to coś, co często słyszysz, noszenie pasa ortopedycznego najprawdopodobniej powoduje osłabienie tylko wtedy, gdy założysz ortezę na plecy, położysz się i nie robisz nic przez dłuższy czas. Mówiąc prościej, jeśli założenie gorsetu na plecy pozwala ci chodzić przez dłuższy czas i wykonywać czynności, których inaczej nie mógłbyś wykonać, jest to pozytywny krok w kierunku powrotu do zdrowia.

Jedna rzecz, która jest bardzo ważna podczas używania / noszenia ortezy pleców, to przestrzeganie programu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, podanego przez lekarza. Utrzymanie silnych i elastycznych mięśni rdzenia, które wspierają kręgosłup, jest ważne bez względu na to, czy plecy są kontuzjowane, czy nie. Program ćwiczeń staje się niezbędny, gdy nosisz pas na plecach.

Uzależnienie od noszenia pasa? Kolejny mit!

Po raz kolejny mit ten powraca do znaczenia utrzymywania podstawowych mięśni poprzez utrzymywanie programu ćwiczeń. Jeśli nosisz ortezę pleców i pozwalasz jej wykonywać całą pracę przez cały czas, to prosisz o kłopoty.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *