Jeśli opiekujesz się starszą osobą dorosłą, która ma ograniczoną zdolność poruszania się lub jest przykuta do łóżka, fotela lub wózka inwalidzkiego, znajomość odleżyn jest koniecznością. Czemu?

Choć na początku pozornie nieszkodliwe, odleżyny mogą szybko przekształcić się w zagrażający życiu rozkład tkanek i infekcję. Może to zabrzmieć dramatycznie, ale zwróć uwagę na obawy dotyczące obolałości każdemu lekarzowi, a prawdopodobnie będą mieli specjalistę od pielęgnacji ran, który oceni je u starszej osoby dorosłej.

Niestety, osoby najbardziej podatne na rozwój odleżyn to te, które już doświadczają wyniszczających chorób, które w pierwszej kolejności kosztowały ich mobilność.

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby wiedzieć jak zapobiegać powstawaniu odleżyn i poznaj metody, które lekarze zazwyczaj stosują w leczeniu odleżyn.

Częste repozycjonowanie

Najlepszym sposobem zapobiegania i leczenia odleżyn jest zmiana pozycji ciała starszej osoby dorosłej. Zwykłe przesuwanie ciała co 2-3 godziny daje ogromną różnicę w zmniejszaniu nacisku na te części kostne i poprawianiu krążenia.

Specjalistyczne materace lub topery ze zmiennym przepływem powietrza mogą wykonać tę pracę za Ciebie. W przypadku zwykłych materacy i krzeseł sprawdza się również ręczne przestawianie ich za pomocą poduszek. Używanie poduszek żelowych lub piankowych z pamięcią kształtu lub nakładek na materac pomaga, ale nadal nie eliminuje potrzeby ciągłego zmieniania pozycji.

Zarządzanie nietrzymaniem moczu

Dobra higiena przy nietrzymaniu moczu może stanowić różnicę między zdrową a zniszczoną skórą. Podczas każdej krótkiej zmiany nietrzymania moczu należy oczyścić, osuszyć i nałożyć maści, kremy lub żele barierowe, aby chronić skórę przed zamoczeniem i rozpadem. Utrzymywanie obszaru krzyżowego (tuż nad kością ogonową) w czystości i suchości pomaga utrzymać zanieczyszczenia z dala od wrażliwych obszarów i zapobiega rozwojowi bakterii w otwartych ranach.

Priorytetowe odżywianie i nawodnienie

Dodanie pokarmów budujących tkanki, takich jak tłuste ryby, owoce cytrusowe, brokuły, kalafior, komosa ryżowa, nasiona lnu i orzechy, może dostarczyć starszej osobie składników odżywczych, których potrzebuje organizm do wzmocnienia skóry i naprawy tkanek.

Odpowiednie nawodnienie pomaga również promować dobre krążenie krwi, co zapobiega uszkodzeniom tkanek. Możesz również ułatwić sobie jedzenie dzięki stolikowi przy łóżku, który można zwinąć aż do łóżka lub krzesła starszej osoby dorosłej.

Podstawowe zabiegi na odleżyny

W zależności od stadium i wielkości owrzodzenia, lekarz starszej osoby dorosłej zaleci leczenie lub może poprosić specjalistę od pielęgnacji ran w celu opracowania indywidualnego planu powstrzymania rozwoju owrzodzenia i odwrócenia uszkodzenia skóry. Powinni również upewnić się, że jesteś w pełni przeszkolony w zakresie pielęgnacji rany. Kiedy pomagasz leczyć i leczyć odleżyny, niezbędne jest uważne monitorowanie. Te rany mogą szybko przejść z jednego stadium do następnego w ciągu kilku dni.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Jeden komentarz w artykule: “Odleżyny? Na to musisz zwrócić uwagę!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *