E-recepta jest obecnie powszechnie stosowanym i obowiązującym dokumentem, na podstawie którego można wykupić dowolne leki z apteki. Każdy lekarz, bez względu na to, czy pracuje w przychodni, szpitalu czy też prowadzi indywidualną praktykę lekarską, ma możliwość wystawiania e-recept.

Wystawianie e-recept z perspektywy lekarza jest dużo łatwiejsze niż wystawianie dawnych papierowych dokumentów. Przede wszystkim, jest mniej pisania. Nie trzeba formularzy wypełniać ręcznie, dzięki czemu recepty pisze się zdecydowanie sprawniej. Co więcej, lekarz ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, a więc także do wszystkich ego danych. Nawet, jeśli pacjent nie pamięta, w jakiej dawce przyjmuje konkretny lek, lekarz może to sobie bez problemu sprawdzić. Oczywiście, pod warunkiem, że jest to lek przyjmowany na stałe. Wypisywanie e-recept jest komfortowe i wygodne dla lekarza, natomiast dla pacjenta takie formy dokumentów to cały szereg korzyści. Od kiedy e-recepty weszły do powszechnego użytku, wizyty w aptekach przebiegają zdecydowanie szybciej i sprawniej.

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest to elektroniczny odpowiednik dawnych, papierowych recept, do których przez dziesięciolecia byliśmy przyzwyczajeni, ale jednocześnie mieliśmy z nimi sporo problemów. Receptę papierową trzeba było zrealizować w jednej aptece – nie było możliwości wykupienia części leków w jednej aptece, a części w innej. Co więcej, papierowa recepta była łatwa do zgubienia, zniszczenia, zalania. W przypadku dokumentów elektronicznych nie musimy martwić się, że receptę zagubimy. Mamy ją bowiem na stałe w telefonie. E-recepta ma formę czterocyfrowego kodu, który jest przysyłany smsem na nasz numer telefonu bądź też na adres mailowy. W trakcie realizacji recepty w aptece podajemy ten kod razem z naszym numerem PESEL. I to w zupełności wystarczy, aby zrealizować receptę. Farmaceuta wszystko inne znajdzie sobie w systemie, do którego ma dostęp.

Jak można realizować e-receptę?

Receptę w postaci elektronicznej możemy wykupić tak, jak jest nam wygodnie. Jest możliwe wykupienie jej w całości lub w częściach. Jeśli mamy wypisanych kilka opakowań dosyć drogiego leku, nie musimy wszystkich kupować od razu, co na pewno jest sporym odciążeniem portfela. Można kupować leki stopniowo, w zależności od tego, ile nam ich jeszcze zostało. Jest również możliwe wykupienie części leków w jedne aptece, a części w innej. Nie ma konieczności realizowania całej recepty w jednym miejscu. Pamiętajmy jednak o terminach ważności e-recept. Pod tym względem są one podobne do tradycyjnych, papierowych dokumentów. Na większość leków recepty są ważne przez 30 dni od daty ich wystawienia. Są też recepty krótkoterminowe, na przykład na antybiotyki, które należy zrealizować w ciągu 7 dni. Na drugim końcu bieguna są recepty długoterminowe, najczęściej na leki przyjmowane na stałe – na ich wykupienie mamy czas nawet rok.

e-recepta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *