Izolacja natryskiwana pianką stała się produktem wybieranym przez wielu budowniczych, ponieważ całkowicie wypełnia przestrzenie, tworząc skuteczne uszczelnienie oprócz izolacji. Rozszerzając się, wypełniając całą wnękę i trudne do zobaczenia szczeliny, te pianki tworzą barierę, która pomaga stworzyć super wydajną powłokę budynku.

Zdaniem wielu – ocieplenie poddasza pianką to najlepszy sposób na przekształcenie nawet nieizolowanego poddasza w najpewniejszą ochronę przed mroźnymi zimami. Mężczyźni ubrani od stóp do głów w białe uniformy i zakładający aparaty oddechowe rozpylają rozszerzającą się piankę na wykończonym strychu- i to działa.

Wtryskiwanie pianki – jak to się dzieje dokładnie?

Proces nakładania izolacji z pianki natryskowej polega na reakcji chemicznej pomiędzy dwoma ciekłymi związkami. W przypadku pianek „otwartokomórkowych” składnikiem zwanym „poroforem” jest po prostu woda. Pianki o „zamkniętych komórkach” na ogół opierają się na wodorofluorowęglowodorach. Większość pianek w sprayu zawiera izocyjaniany. Inne składniki pianki natryskowej obejmują: poliole, środki zmniejszające palność i aminy.

Producenci twierdzą, że w badaniach laboratoryjnych izolacja po wyschnięciu staje się obojętna i nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. W praktyce jednak niedoskonała instalacja może oznaczać, że nieprzereagowane (a zatem nadal niebezpieczne) chemikalia pozostają na miejscu, powodując problemy z oddychaniem i inne problemy niezadowolonych mieszkańców tych budynków. Związki są również problemem w kurzu powstałym podczas przycinania produktu. Jednak jeśli chodzi o profesjonalnie zastosowanie takiej pianki – nie ma takiej potrzeby. Jeśli generalnie jesteś zwolennikiem zasady ostrożności – możesz śmiało stawiać na taką izolację, gdyż nie ma obaw wobec bezpieczeństwa pianki natryskowej i wszystkiego z tymże związanego.

Inne fakty związane z pianką w sprayu i korzyści z nią związane

Warto wspomnieć o wysokiej wydajności – pianka natryskowa jest naprawdę wytrzymała i skuteczna. Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz zaizolować coś innego – będziesz potrzebował pomocy specjalistów. Pamiętaj, że pianka w sprayu rozszerza się, wypełniając każdą szczelinę, więc nie możesz jej tak po prostu wyciągnąć jak maty z włókna szklanego. Jest też niesamowicie lepka.

Pianka natryskowa zapewnia zarówno wsparcie strukturalne, jak i niesamowite właściwości izolacyjne, z licznymi korzyściami:

• Prostota i elegancja w jednoczęściowej konstrukcji
• Zdolność do wytrzymania silnych wiatrów i sił sejsmicznych
• Duża wydajność termiczna, która może zmniejszyć zużycie energii
• Gęsta, ciągła bariera powietrzna zapewniająca skuteczne właściwości izolacyjne o wysokiej wartości R

Możliwość dostosowania rozmiarów w celu zwiększenia elastyczności projektowania – też ma znaczenie, tak samo jak łatwa obsługa mniejszych lekkich paneli, które może zainstalować. Pianka poliuretanowa jest obecnie wykorzystywana bardzo chętnie i bardzo często – właśnie z powodu tych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *