Prowadzenie domu seniora to dosyć specyficzny biznes, ale jak najbardziej mający szansę na rozwój i powodzenie. Wiele firm czy stowarzyszeń, które zaczynały od jednego domu, z biegiem czasu buduje kolejne ośrodki w innych lokalizacjach. Okazuje się więc, że na tego rodzaju działalności można nie tylko zarobić, ale również stale ją poszerzać. Na początku może być jednak dosyć trudno – inwestycja nie należy do najtańszych i zwykle trzeba szukać różnych form jej dofinansowania.

Aby założyć dom seniora, konieczne jest wybranie lokalizacji, posiadanie obiektu lub jego wybudowanie praktycznie od zera. Oprócz tych kosztów równie wysokie są koszty wyposażenia i wykończenia budynku, zadbania o komfortowe i wygodne pokoje dla seniorów oraz o części wspólne. Trzeba pamiętać o wszystkich elementach wyposażenia, które mają wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonowanie seniorów, którzy często mają problemy z poruszaniem. Drzwi, ciągi komunikacyjne, sanitariaty muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – seniorzy często poruszają się na wózkach, przy balkonikach lub o kulach. Ważne jest również wyposażenie części rehabilitacyjnej, sal do spędzania wolnego czasu czy do terapii zajęciowej. Inwestycja jest więc spora, a trzeba jeszcze do tego dodać zatrudnienie wykwalifikowanego personelu. Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem działalności będzie przygotowanie solidnego biznesplanu, który ułatwi planowanie poszczególnych etapów inwestycji.

Skąd środki na prowadzenie domu opieki?

Inwestorzy, którzy decydują się na prowadzenie domu opieki, mogą korzystać z różnych form dofinansowania czy dotacji na starcie działalności. Sporo do wyboru mamy przede wszystkim w środkach unijnych, w których programy często uwzględniają poprawę warunków życia osób starszych na danym terenie. Można również sięgnąć po dotacje z funduszy województwa, a także po preferencyjne kredyty, które oferowane są przedsiębiorcom przez banki. Inwestycja finansowana ze środków pożyczonych czy z dotacji będzie się dosyć szybko zwracała. Biznes polegający na prowadzeniu domów opieki jest dochodowy i coraz bardziej popularny. Raczej nie trzeba się obawiać, że w najbliższej przyszłości miałoby się coś w tej kwestii zmienić. Wręcz przeciwnie – z biegiem czasu zapotrzebowanie na profesjonalne usługi opiekuńcze dla seniorów będzie jedynie wzrastać.

Świetne warunki dla osób starszych

Domy opieki dla osób starszych jeszcze do niedawna były owiane dosyć złą sławą, a rodziny niechętnie umieszczały tam swoich bliskich. Jednak w ostatnich kilkunastu latach sporo się zmieniło. Przede wszystkim, masowo powstają prywatne domy opieki, w których standardy są tak dobre, jak w eleganckich hotelach. Seniorzy mają świetne warunki do codziennego życia, spędzania wolnego czasu, a nawet rozwijania swoich zainteresowań czy pasji. Na starość można przecież zająć się tym wszystkim, na co nie mieliśmy czasu w młodszym wieku. Rodzina, która szuka dla bliskiej osoby domu seniora, powinna sprawdzić co najmniej kilka różnych obiektów i to nie tylko na ich stronach internetowych, ale również na żywo. Decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki to spore przeżycie – warto mieć pewność, że będzie on pod dobrą opieką. Jeśli interesuje dom spokojnej starości Piotrków Trybunalski, sprawdźmy kilka domów w najbliższej okolicy i przekonajmy się, gdzie można liczyć na najlepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *