Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym w diagnostyce ultrasonograficznej. W diagnostyce ultrasonograficznej narządów jamy brzusznej bardzo przydatne jest do wykrywania zmian w drogach żółciowych, trzustce, nerkach i pęcherzu moczowym. W ginekologii USG jest niezastąpionym narzędziem w czasie ciąży, zwłaszcza we wczesnych jej stadiach, jak również w diagnostyce patologii macicy. Badanie ultrasonograficzne może być również wykorzystywane do diagnozowania tarczycy i przytarczyc, ślinianek, jąder i jajników.

W USG można ogólnie wykryć zmiany patologiczne w strukturach tkanek miękkich, w tym mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. USG łatwo pokazuje skrzepy krwi lub zwapnienia na kościach lub uszkodzenia chrząstki spowodowane zapaleniem stawów. Dzięki USG pomaga określić kształt i wielkość narządu, a także jego konsystencję. Na USG można stwierdzić, czy guz piersi jest lity czy torbielowaty. W USG można zobaczyć nie tylko kształt części ciała, ale także przepływ krwi przez naczynia i zastawki na zdjęciach USG. Dzięki temu USG jest doskonałą metodą obrazowania żył i tętnic.

W kardiologii USG jest niezastąpione w diagnostyce wrodzonych wad układu krążenia, jak również w potwierdzeniu rozpoznania zawału serca, choroby wieńcowej czy rozpoznaniu patologii zastawkowej serca. W badaniu USG https://usg-warszawa.pl/usg-piersi/  można uwidocznić zwężenia, zwapnienia, a nawet skrzepliny powstałe już na ścianach naczyń serca. Wreszcie USG pomaga ocenić, jak intensywnie krew napływa do komór serca i aorty.

W badaniu ultrasonograficznym ważnym czynnikiem jest obecność płynu w jamie brzusznej. Jeśli jest tam nagromadzenie płynu lub nowotwór – USG może go wykryć. Dzięki USG można zobaczyć jak dużo płynu się zgromadziło i jaką ma konsystencję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *