Jest szansa, że nigdy wcześniej nie słyszałeś o wełnie z alpaki. Rzeczywiście, całkiem możliwe, że nie masz zielonego pojęcia, czym jest alpaka. Alpaki to w pełni udomowione owce, które zostały sprowadzone z Peru do Ameryki Południowej. Dawno, dawno temu, włókno z alpaki (lub ich futro, jeśli wolisz) było uważane za niezwykle rzadki i noszony tylko przez tych, którzy mieli dużo pieniędzy lub byli z rodziny królewskiej.

Alpaki są znane z bardzo łagodnego zachowania. Rzeczywiście, alpaki są często kupowane dla zwierząt domowych, ponieważ są bardzo przyjazne i spokojne w stosunku do małych dzieci.

Obecnie wiele rancz/farm hoduje Alpaki. Te rancza hodują alpaki ze względu na miękki, ciepły polar (baranek), który jest odcinany mniej więcej raz w roku. Żadna alpaka nie została zabita ani ranna podczas zdobywania runa na swetry z alpaki. Zamiast tego po prostu raz w roku są ostrzyżone – nie tak różne od normalnych owiec, które są strzyżone raz w roku ze względu na swoją wełnę.

Co zatem sprawia, że ​​polar Alpaka różni się od zwykłej wełny?

Miękkość. Polar alpaki jest znacznie bardziej miękki niż normalna wełna. Najlepszym porównaniem polaru Alpaka jest to, że jest mniej więcej odpowiednikiem pod względem miękkości i właściwości izolacyjnych z wełną Merino, która jest używana w butach Ugg i innych produktach. Dodatkowo polar Alpaka, podobnie jak wełna z merynosa nie ma wrażenia „drapania”, jakie ma normalna wełna.

Podobnie jak w przypadku innych wełny, polar z Alpaki jest bardzo ciepły – w rzeczywistości cieplejszy niż normalna wełna owcza. Polar ma puste włókna powietrzne, które zapewniają doskonałą izolację – nawet gdy jest mokry.

Wełna merynosów kontra wełna alpaki

Jednym z głównych pytań, jakie ludzie zadają, jest to, czy kupić produkt wykonany z wełny merynosowej (znajdującej się w butach UGG) czy z wełny alpaki. Pod względem ciepła różnica między tymi dwoma produktami jest niewielka – przynajmniej nic, co zauważy osoba je nosząca. Pod mikroskopem wełna Merino ma pewne subtelne różnice w stosunku do wełny alpaki. Ale ponieważ niewiele osób zadaje sobie trud, aby dokładnie przyjrzeć się swojej odzieży pod mikroskopem, te subtelne różnice nie są ważne.

Pod względem miękkości wełna alpaki jest znacznie bardziej miękka niż zwykła wełna owcza, ale dla wielu osób nie tak miękka jak wełna merynosów. Dobrą zasadą jest to, że jeśli z pewnością nie możesz nosić normalnych produktów wełnianych z powodu swędzenia i podrażnienia, zawsze będziesz bezpieczny kupując produkt z wełny merynosowej. Jeśli chodzi o wełnę alpaki, większość ludzi nie będzie miała z nią żadnych problemów ze swędzeniem ani drapaniem. Jednak kilka osób, które są bardzo wrażliwe na wełnę, nadal może takie mieć.

Niektóre zalety wełny alpaki

Materiał Alpaka jest szerzej dostępny. Po drugie, produkty wykonane z wełny alpaki są zwykle tańsze niż produkty wykonane z wełny merino, zarówno dlatego, że wełna alpaki nie jest tak popularna jak wełna merino, jak i dlatego, że wełna nie musi być sprowadzana z drugiego końca świata. Wreszcie wełna alpaki występuje w wielu kolorach. Wełna alpaki może być również łatwo farbowana, dzięki czemu produkty wykonane z wełny alpaki mogą mieć dowolny kolor, jaki można sobie wyobrazić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *