Jazda samochodem w Niemczech jest dla wielu odwiedzających ten kraj w interesach, jedną z najprzyjemniejszych części podróży służbowej. Malownicze trasy prowadzą przez jedne z najlepszych regionów Niemiec, w tym Schwarzwald i „Drogę Zamkową”, po której cofniesz się w czasie trasą, na której znajduje się ponad 70 zamków i pałaców. Są atrakcje dla miłośników samochodów, takie jak fabryka BMW, tor wyścigowy, po którym można jeździć, i międzynarodowe pokazy samochodów.

Prawdopodobnie spędzisz trochę czasu jeżdżąc po słynnej na całym świecie autostradzie i będziesz musiał wiedzieć, jak to zrobić bezpiecznie, a także zrozumieć najważniejsze zasady ruchu drogowego i czytać kluczowe znaki drogowe w języku niemieckim. Warto też wiedzieć, jak działa pomoc drogowa i holowanie Niemcy, aby w razie czego wiedzieć gdzie i po kogo zadzwonić.

Wymagania dotyczące jazdy

Nawet jeśli masz prawo jazdy wydane w kraju zamieszkania lub kraju zamieszkania, nadal musisz mieć ukończone 18 lat, aby prowadzić samochód w Niemczech, chociaż 17-latkowie mogą prowadzić samochód ze starszym licencjonowanym kierowcą. Noś swoje prawo jazdy przy sobie i bądź przygotowany na okazanie go na żądanie władz. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane, ale nie jest wymagane.

Niemcy poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa, a w samochodzie zawsze muszą znajdować się podstawowe środki bezpieczeństwa. Inne elementy są wymagane tylko w określonych sytuacjach. Na przykład, jeśli jedziesz w miejscu, w którym może być śnieg lub lód, potrzebujesz opon zimowych lub łańcuchów śniegowych. Chociaż nie są one wymagane, jeśli zdarzy Ci się wypadek na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze i ich nie masz, zostaniesz obwiniony za incydent.

Musisz mieć:

  • Prawo jazdy (wymagane)

  • Międzynarodowe prawo jazdy (zalecane)

  • Dowód ubezpieczenia (wymagane)

  • Dowód osobisty / paszport (wymagane)

  • Trójkąt ostrzegawczy (wymagany we wszystkich pojazdach z czterema kołami lub więcej)

  • Kamizelka odblaskowa (wymagana)

  • Apteczka (wymagana)

Zasady ruchu drogowego

Podczas gdy niektóre przepisy w Niemczech są podobne do tych jak w Polsce, jak np. Jazda po prawej stronie drogi, wiele z nich jest bardziej surowych i egzekwowanych nawet w przypadku przestępców, którzy popełnili przestępstwo po raz pierwszy. Napotkasz znaczące różnice w oznakowaniu ulic i przepisach na światłach. Lepiej dokładnie się z nimi zapoznaj, aby laweta Niemcy Polska nie była podczas Twojej podróży służbowej konieczna.

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, nawet jeśli siedzisz z tyłu samochodu – takie jest prawo w Niemczech. Dzieci do lat 12 muszą siedzieć z tyłu, a te poniżej 3 lat muszą korzystać z fotelika dziecięcego. Niemowlęta muszą jeździć w fotelikach samochodowych. Rozmawianie lub wysyłanie SMS-ów przez telefon komórkowy jest w Niemczech nielegalne. Możesz jednak używać zestawu głośnomówiącego do rozmowy podczas jazdy.

Jak wszędzie, nie pij i nie jedź – również w Niemczech. Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 grama na litr. Osoby naruszające prawo muszą płacić wysokie grzywny i mogą stracić prawo jazdy. Kara jest generalnie surowsza niż w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *