Żarówki to tak naprawdę duża grupa produktów, w której zawierają się żarówki tradycyjne, dekoracyjne żarówki Edison czy też energooszczędne żarówki LED. Nie można zapomnieć o istnieniu mocnych żarówek halogenowych, świetlówek kompaktowych i liniowych. W łódzkim sklepie Lajtit znajdują się wszystkie typy żarówek z różnymi gwintami.

Na jakie cechy żarówek trzeba zwrócić uwagę?

Żarówek na rynku jest bardzo wiele, stąd bardzo ważne jest znać ich podstawowe parametry.

  • Gwint żarówki – to pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę kupując źródło światła do lampy. Najpopularniejszymi trzonkami stosowanymi w lampach to E27 i E14. Jednak do bardziej konkretnych i wyspecjalizowanych lamp mogą być potrzebne inne żarówki o innym gwincie.
  • Barwa światła – w tym wypadku przyda się podstawowa wiedza o barwie temperaturowej określanej w kelwinach. Wybór będzie kluczowy, ponieważ będzie odpowiadał on za komfort użytkownika przebywającego w pomieszczeniu z światłem. W biurach jak i w przestrzeniach przystosowanych do pracy, stosuje się źródła światła o barwie naturalnej, czyli najbardziej zbliżonej do światła naturalnego (4000 Kelwinów). Zaś barwa ciepła (3000 Kelwinów) doskonale sprawdzi się w miejscach oddanych relaksowi i odpoczynkowi. Barwa zimna (powyżej 5000 Kelwinów) przeznaczona jest do powierzchni technicznych. W Salonie pl znajdującym się w Łodzi warto dopytać Doradcę Klienta o najlepszy wybór.
  • Kształt – żarówki czasami to jedyny element dekoracyjny w lampie, zatem wybór jego kształtu jest tutaj kluczowy. Najczęściej spotykanymi kształtami żarówek są: okrągłe, rurkowe, spiralne, świeczkowe, kapsułkowe i najbardziej spotykane tradycyjne i żarówki Edison. W Lajtit znajdują się wszystkie dostępne kształty.

Gdzie wyrzucić tradycyjne żarówki?

Zwykłe żarówki można wyrzucić do odpadów zmieszanych, jeśli nie ma się dostępu do innych dedykowanych możliwych utylizacji. Warto sprawdzić gdzie są punkty zbierania elektrośmieci bądź, które sklepy posiadają odpowiednie pojemniki do zbierania zużytych żarówek.

A może dać drugie życie?

Zamiast wyrzucać zepsutą żarówkę, można wykorzystać ją jeszcze na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest stworzenie z niej dekoracji do domu. Z okrągłych żarówek można zrobić efektowne bombki choinkowe, zaś jeśli jesteśmy fanami botaniki, to można z dużych żarówek wykonać doniczki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *