Pracuj ciężko, a możesz osiągnąć wszystko. To mała rada, która została nam powtórzona tyle razy, że straciła na znaczeniu. Problem polega na tym, że już czujemy, że ciężko pracujemy, ale dla wielu z nas wydaje się, że nigdzie nie osiągniemy tego, do czego dążymy.

Więc czy ta rada jest kompletną bzdurą?


Można stwierdzić, że tak nie jest. Raczej chodzi o to, że to, co co poszło nie tak, to nasza definicja ciężkiej pracy. Próba ustalenia definicji ciężkiej pracy polega na tym, że jak wspomniano, większość z nas już wierzy, że pracujemy ciężko. Poszliśmy na studia. Mamy dobre oceny. Mamy pracę. Zrobiliśmy dokładnie to, co kazali nam nasi ojcowie i pedagodzy z liceum. Wstajemy z łóżka, idziemy do pracy, płacimy rachunki, utrzymujemy siebie i nasze domy w czystości i porządku, a każdej nocy kładziemy się spać czując się nieco wyczerpani.


Ale problem z tą koncepcją ciężkiej pracy polega na tym, że nie o to wszyscy ci ludzie sukcesu mieli na myśli, kiedy dawali ci radę „pracuj ciężko, a możesz osiągnąć wszystko”. Większość tego, co robimy na co dzień, to po prostu to, co musimy zrobić, aby przetrwać. Twoja praca, obowiązki domowe, zobowiązania wobec rodziny i przysługi dla przyjaciół – to nie jest ciężka praca. To normalna praca. To twoja rutyna – rzeczy, które ty i każdy inny człowiek wykonujesz każdego dnia.


Poza tym ciężka praca jest tym, co robisz. To jest to, co robisz po ośmiu godzinach, po posprzątaniu mieszkania, po dotrzymaniu wszystkich umówionych spotkań i dotrzymaniu wszystkich obietnic. Ciężka praca jest ponad wszystko – i to jedyna rzecz, która popycha Cię ponad wszystko.

To nawet nie koniec historii. To, co sprawia, że ​​ciężka praca jest naprawdę ciężka, to nie sama praca. To wszystko, czego się podejmujesz, podejmując decyzję o ciężkiej pracy nad swoimi celami. To:

  • brutalnie szczera samoocena,
  • trudne osobiste wyrzeczenia,
  • czająca się niepewność.


Ciężka praca to tylko jeden ze sposobów na osiągnięcie celów. Dla tych z nas, którzy nie są nadmiernie zamożni, mądrzy ani nie mają szczęścia, to jedyny sposób. Chociaż droga do sukcesu każdej osoby będzie wyjątkowa, anatomia ciężkiej pracy, którą wykonuje, często wygląda bardzo podobnie. W przypadku osób odnoszących największe sukcesy ciężka praca, którą włożyli, obejmowała wszystkie jej elementy.


Rozważając ciężką pracę, dobrym pytaniem jest: „Dlaczego?” Po co wstawać przed świtem, żeby trenować? Po co zawracać sobie głowę pracą na dwóch lub trzech stanowiskach jednocześnie, chodząc do szkoły wieczorowej? Po co zawracać sobie głowę marnotrawstwem, oszczędzaniem i rezygnacją z ziemskich przyjemności, aby włożyć każdy wolny grosz na swoje przedsięwzięcie? Odpowiedź: motywacja.


Motywacja jest tym, co wprawia w ruch ciężką pracę. Motywacja jest tym, co sprawia, że ​​jesteśmy produktywni pomimo wyczerpującej harówki i trudnych wyrzeczeń. Ale tak jak istnieją zrównoważone źródła energii, a także niezrównoważone źródła energii, istnieje motywacja negatywna i motywacja pozytywna. Oba przyniosą sukces. Ale jedna jest oczywiście lepsza od drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *