Możliwe, że najważniejsza rola w pomyślnym wdrożeniu rozwiązania do zarządzania magazynem należy do Managera, czyli osoby, która niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie ma siłę przebicia, know-how, umiejętności zarządzania oraz zapał do nadzorowania wdrożenia WMS i kolejnych kilku lat funkcjonowania magazynu.

Jeśli chodzi o wprowadzenie systemu zarządzania magazynem do środowiska dystrybucyjnego, okazuje się, że firmy, które nie wyznaczą takiego menedżera – nie mają co liczyć na pomyślny projekt logistyczny magazynu i nie doświadczają płynnego wdrożenia, sama cena projektu magazynu też może być wyższa. Dlatego tak ważny jest manager tego miejsca – który jest prawdziwym orędownikiem magazynu jako cennego zasobu biznesowego.

Menedżerowie projektów magazynowych – jakie kwalifikacje?

Taka osoba może być kierownikiem IT lub kierownikiem hali magazynowej. Może być dyrektorem generalnym lub księgowym. Może to być zewnętrzny konsultant ds. zarządzania projektami lub ktoś, kto jest w firmie od dziesięcioleci.

Aby właściwie zarządzać obiektem dystrybucyjnym i wdrażaniem technologii, manager musi być kimś, kto jest na miejscu i zajmuje się zarządzaniem projektami. To jest ktoś, kto stał się ekspertem ds. logistyki z wyboru i ma zdolność obiektywnej obserwacji praktyk magazynowych w celu ich doskonalenia, a także posiada pewne umiejętności zarządzania projektami.

Ci specjaliści więc mogą pochodzić ze wszystkich zakątków firmy, ale niezależnie od tego, jak awansowali (lub dołączyli) – muszą być stanie wskazać i ściśle współpracować z całym zespołem działu magazynowego, aby implementowany przez nich projekt w ogóle miał sens.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się manager projektów magazynowych?

Musi mieć wyjątkowe zdolności przywódcze – takie, które pozwalają na efektywne zarządzanie zespołami i projektami, a także charyzmę i know-how, które wzbudzają zaufanie pracowników magazynu i reszty kadry zarządzającej.

Zastosowanie technologii automatyzacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności dystrybucyjnej przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności. Chociaż istnieje wiele różnych sposobów, które pomogą personelowi magazynowemu zwiększyć wydajność pracy, takich jak zaawansowane szkolenia i wyjątkowa organizacja, nic tak nie zbliży się do poprawy wydajności operacyjnej magazynu, jak technologia automatyzacji magazynu. Obejmuje to wszystko, od skanerów kodów kreskowych i dobrze zintegrowanego systemu zarządzania magazynem, po rozwiązania takie jak wysyłka paczek, a nawet kompletacja głosowa.

Dobry manager również rozumie, że usprawnienie procesów magazynowych pozwoli:

  • zaoszczędzić czas,

  • zredukować koszty,

  • poprawić obsługę klienta.

Oprócz obniżenia kosztów, wydajniejszy magazyn może poprawić utrzymanie klientów i zwiększyć sprzedaż. Urodzeni eksperci również wiedzą, że cała firma odnosi korzyści, gdy klienci są zadowoleni. Utalentowani managerowi dodatkowo postrzegają swoją rolę w magazynie jako prawdziwą wartość dodaną. Jest to osoba zaangażowana w dopilnowanie pełnego wdrożenia rozwiązania automatyzacji magazynu, od początku do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *