Jeśli chodzi o biznes e-commerce, istnieje wiele ruchomych części. Na szczęście dzisiaj istnieją zaawansowane systemy zarządzania magazynem, które mogą czuwać nad wszystkim, utrzymując Twój biznes e-commerce na właściwym torze i dostarczając cenne dane Tobie i Twoim klientom.

Co to jest system zarządzania magazynem?

Systemy zarządzania magazynem to programy, które zostały zaprojektowane w celu optymalizacji magazynu i usprawnienia procedur. Krótko mówiąc, system zarządzania magazynem (WMS) pomaga zapewnić, że towary i materiały przemieszczają się w najbardziej wydajny i opłacalny sposób.

System magazynowy robi to, monitorując projekt magazynu, śledzenie zapasów, pobieranie i pakowanie towarów, przyjmowanie i odkładanie, wysyłkę, zarządzanie pracą, zarządzanie placami i dokami oraz raportowanie.

Oprogramowanie systemu zarządzania magazynem zapewnia przede wszystkim przejrzystość, umożliwiając wgląd w stany magazynowe firmy w czasie rzeczywistym, zarówno w obiekcie, jak iw transporcie. Jednak śledzenie zapasów od momentu ich wejścia do magazynu do momentu jego opuszczenia to nie wszystko, co potrafi dobry WMS – pomaga również w zarządzaniu zwrotami (i przede wszystkim ogranicza zwroty do minimum).

Podczas gdy niektóre firmy e-commerce mają lokalny starszy program lub „samodzielne oprogramowanie WMS”, systemy te wymagają dużo więcej pracy ręcznej, są podatne na problemy i często wiążą się z ukrytymi kosztami. Rozwiązania oparte na chmurze, które integrują się również z zewnętrznymi dostawcami usług logistycznych, są uważane za najlepszy rodzaj WMS dla niemal każdej firmy, dlatego właśnie na nich się skupimy w tym artykule.

Systemy zarządzania magazynem i Twój łańcuch dostaw

WMS odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu łańcuchem dostaw, zarządzając procesami realizacji zamówień, od przyjęcia surowców do wysyłki gotowych produktów. Załóżmy, że niektóre surowce są odbierane niewłaściwie lub części zostały źle umieszczone w magazynie; może to tymczasowo spowolnić lub zatrzymać łańcuch dostaw, kosztując firmę pieniądze i potencjalnie klientów.

WMS utrzymuje porządek w całej operacji, monitorując zapasy i upewniając się, że towary są odpowiednio przechowywane i sortowane, a także dokładnie wysyłane i śledzone. Może nawet ostrzegać o dziwnych inwentaryzacjach i wykrywać potencjalne problemy, zanim staną się poważnymi problemami.

Model łańcucha dostaw WMS obejmuje również platformę e-commerce, aby stale aktualizować stany magazynowe (zmniejszając liczbę zaległych zamówień) i zapewniać klientom widoczność.

Na koniec mamy listę funkcji, które powinien mieć każdy dobry WMS. Oto głębsze spojrzenie na każdą z tych cech.

Projekt magazynu

Magazyny nie zawsze są dobrze zorganizowane, co powoduje marnowanie przestrzeni i wydłuża proces kompletacji i pakowania. Wiele platform WMS może pomóc w dostosowaniu przepływu pracy i logiki kompletacji w celu zapewnienia, że magazyn jest zaprojektowany pod kątem optymalnej alokacji zapasów.

Śledzenie zapasów

Platforma WMS będzie śledzić dane inwentaryzacyjne z czytników kodów kreskowych i tagów identyfikacji radiowej (RFID), aktualizując informacje na pulpicie nawigacyjnym oprogramowania, tak aby najnowsze informacje były łatwo dostępne dla każdego, kto ma uprawnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *