Jeśli jesteś w ciąży i planujesz wrócić do pracy, być może zastanawiasz się, przez jakie zmiany przechodzą inne mamy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Prawdopodobnie wiesz, że musisz nauczyć się zasad dotyczących pieluch, karmienia i harmonogramów snu, ale możesz się zastanawiać, jak zmieni się reszta twojej tożsamości i życia.

Co gorsza, często załamuje się ręce na temat „pracujących matek”, które mają problemy z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Czy to musi być Twoja sytuacja? Jeśli zawsze byłaś zorientowana na karierę i bardzo dbałaś o swoją pracę, możesz chcieć uzyskać lepszy obraz tego, co się zmienia – a co nie – po narodzinach dziecka. W tym celu warto poznać swoje prawa i przywileje (możesz to zrobić tutaj: https://allthejobs.pl/porady/prawo-pracy/prawa-i-przywileje-matek-po-powrocie-do-pracy,12) a także przygotować się do nowego stanu rzeczy najlepiej jak to możliwe.

Chociaż każda kobieta i matka jest inna – oto ogólne spojrzenie na kilka głównych rzeczy, które zmieniają się w przypadku ambitnych kobiet, które wracają do pracy po urodzeniu pierwszych dzieci.

Przejdziesz przez okres dostosowywania

Bądź pewna że nie jesteś sama, jeśli masz chwile, w których czujesz się przytłoczony nowym doświadczeniem. To zupełnie normalne! Kiedy dodasz coś tak dużego jak dziecko do swojego już pełnego życia, w naturalny sposób przejdziesz przez okres przystosowania.

Na froncie fizycznym Twoje ciało właśnie przeszło przez coś wyczerpującego energię i wymagającego, a jeśli jesteś jak większość młodych matek, które niedawno rodziły, poczujesz się zmęczona i doświadczysz zmian fizycznych i hormonalnych. Wszystkie te zmiany oznaczają, że jeśli wracasz do pracy wkrótce po porodzie (a nawet tygodnie lub miesiące później), będziesz poruszać się po tych rzeczach w tym samym czasie, co zwykłe stresy związane z polityką biurową, terminami klientów i etapami projektu.

To powiedziawszy, ten okres dostosowawczy jest ograniczony. Miliony matek wróciło do pracy i są dobrymi mamami, które w końcu odkryły coś, co działa dla nich, ich pracy i ich rodzin. Możesz więc mieć pewność, że jeśli na początku sprawy będą trudne, staną się łatwiejsze.

Będziesz mieć poczucie winy

Poczucie winy jest normalne. Rzadko można usłyszeć od młodych rodziców, że łatwo jest wrócić do pracy – zwłaszcza pierwszego dnia. Czasami to uczucie utrzymuje się i jest bardziej bolesne, niż można by się spodziewać. To bardzo normalne i w tym okresie powinieneś być dla siebie miła.

Świadomość, że intensywność tych uczuć zwykle ustępuje z czasem, może nie ułatwiać tego w tej chwili, ale udawanie, że tak się nie stanie, też nie jest szczególnie pomocne. Znajdź grupę wsparcia w pracy – być może jest to koleżanka z pracy, której ufasz, podejmij kroki, aby utrzymać połączenie za pośrednictwem wiadomości SMS z przedszkolem lub opiekunką do dziecka, a nawet spróbuj wynegocjować okres dostosowawczy po powrocie do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *