Nieustanny rozwój nowoczesnych technologii oddziałuje na praktycznie każdą sferę naszego życia i daje nam coraz więcej możliwości. Jedni korzystają z nich chętniej i nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez smartwatcha, inni z kolei wciąż są sceptycznie nastawieni do tego typu rozwiązań, więc wolą pozostać przy tym, co tradycyjne i dobrze im znane. Taki podział można zauważyć również w przypadku szkolnych podręczników, które coraz częściej pojawiają się w formie papierowej oraz elektronicznej. Każdy uczeń oraz jego rodzice mają zatem wybór, którego mogą dokonać na bazie własnych preferencji. Te natomiast bardzo szybko się rozjeżdżają, między innymi przez zupełnie inne przyzwyczajenia. Dlatego też dobrze jest znać zarówno korzyści, jak i wady obu tych rozwiązań i właśnie je przedstawimy dzisiaj.

E-book

Format e-booka jest znany już od jakiegoś czasu, jednak w ostatnich kilku latach znacznie zyskał na popularności. Obecnie powszechne jest korzystanie z czytników, co można dostrzec chociażby podczas jazdy komunikacją miejską. Nic więc dziwnego, że również podręczniki szkolne przeszły przemianę i zyskały swoją elektroniczną wersję. W końcu młodzi ludzie coraz chętniej, ale także wcześniej rozpoczynają swoją przygodę ze wszelkimi urządzeniami, dlatego korzystanie z książek właśnie w takiej formie nie sprawia im najmniejszego problemu. Co więcej, jest ona dla nich znacznie bardziej atrakcyjna. Dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość posiadania wszystkich podręczników na jednym urządzeniu. Nie obciąża to w żaden sposób kręgosłup, a jednocześnie jest łatwe w przenoszeniu. Należy także podkreślić, że dostęp z każdego miejsca i w każdym momencie stanowi naprawdę dużą korzyść.

Podręcznik papierowy

Chociaż e-booki zaczęły zyskiwać coraz większe grono zwolenników, to nie wypchnęły z rynku książek w ich tradycyjnej wersji. W przypadku szkolnych podręczników można wręcz stwierdzić, że papierowe wydania wciąż są znacznie powszechniejsze. Wielu osobom nie przeszkadza ciężar, a także mniejsza wygoda w przenoszeniu. Można wręcz rzec, że jest to koszt możliwości posiadania fizycznego wydania, na którym można wygodnie pracować. Nie stanowi najmniejszego problemu podkreślanie czy zaznaczanie wybranych zdań bądź stron na wybrany przez siebie sposób, co nie zawsze jest możliwe w przypadku elektronicznego formatu. Argument, który dla wielu osób jest wręcz kluczowy, to wyniki licznych badań. Wskazują one na to, że korzystając z papierowych książek czy podręczników szkolnych, zapamiętujemy znacznie więcej oraz lepiej niż podczas czytania z nośnika elektronicznego. Format ten sprzyja również większej koncentracji na treści, co ma niebanalne znaczenie podczas nauki.

Jak dokonać wyboru?

Znając zalety, ale także wady obu rozwiązań wydawałoby się, że wskazanie na lepsze z nich dwóch powinno być bardzo proste. Jednak w przypadku podręczników szkolnych w formie e-booka oraz papierowej ten wybór wcale nie jest jednoznaczny. Każde z nich odpowiadają na zupełnie inne potrzeby oraz preferencje, dzięki czemu oba posiadają swoich zwolenników. Warto zatem podczas podejmowania decyzji o tym, które z nich wybrać, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi kryteriami. Można również korzystać z dwóch z tych formatów, na przykład w domu korzystać z podręczników tradycyjnych, natomiast w trakcie podróży i przemieszczania się z e-booków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *