Założenie firmy świadczącej usługi związane z utrzymanie czystości jest dziś popularnym wyborem dla wielu osób. Oto nasz przewodnik dla początkujących, który pomoże Ci skonfigurować ten temat, jeśli również chcesz podjąć się takiego wyzwania w biznesie.


Firma zajmująca się sprzątaniem mieszkań jest jednym z trzech głównych rodzajów firm sprzątających i popularnym pomysłem na biznes dla jednoosobowych mikro przedsiębiorców. Teoretycznie wszystko czego potrzebujesz to gąbka, woda i trochę dobrego płynu czyszczącego – choć rzeczywistość jest często znacznie bardziej skomplikowana!

Pocieszające jest jednak to, że w tej branży tradycyjnie dominują małe organizacje, w których około jedna trzecia polskiego personelu sprzątającego pracuje w firmach zatrudniających nie więcej niż dziewięciu pracowników. Ale czy możesz założyć własną firmę zajmującą się sprzątaniem domu i żyć z tego?

Jak założyć firmę sprzątającą?

Najpierw po prostu upewnij się, że faktycznie chcesz i możesz założyć firmę zajmującą się sprzątaniem mieszkań lub prowadzeniem domu. Sprzątanie polega przede wszystkim na tym, aby miejsca wyglądały na reprezentacyjne i uporządkowane, więc jeśli nie masz wystarczającej motywacji, aby sprawić, że wszystko będzie nieskazitelnie czyste, prawdopodobnie przefiltruje się to do etyki Twoich pracowników, jak i całej firmy.

Firma zajmująca się sprzątaniem domu jest idealna dla perfekcjonistów. Będziesz także musiał wzbudzić zaufanie wśród swoich klientów, więc dobre umiejętności w zakresie relacji z klientami są niezbędne. Nie ma znaczenia, czy większość pracy jest wykonywana, gdy klientów nie ma w domu – chodzi o to, że muszą ci bezwarunkowo zaufać, jeśli przekażą klucze do swojej nieruchomości, więc liczy się pierwsze wrażenie, jakie na nich zrobisz.

Prowadzenie firmy sprzątającej o dowolnym rozmiarze będzie wymagało też nienagannych umiejętności administracyjnych. Jeśli chcesz osiągnąć jakikolwiek zysk, będziesz musiał żonglować setkami, a nawet tysiącami klientów, dlatego należy przechowywać skrupulatne zapisy spotkań.

Jeśli martwisz się swoimi umiejętnościami biznesowymi, franczyza może być dobrym sposobem na rozpoczęcie działalności dla Ciebie. Branża sprzątania jest popularna wśród franczyzodawców i istnieje wiele możliwości zakupu gotowego i markowego modelu w tym obszarze. Jeśli jednak Twoja firma naprawdę się rozwija, może okazać się, że franczyza jest zbyt restrykcyjna dla twoich upodobań. Będziesz musiał rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz się wejść w to sam lub wybrać franczyzę.

Oblicz koszty założenia firmy sprzątającej domy


Prosta domowa firma sprzątająca, obejmująca tylko ciebie i może jednego lub dwóch członków personelu, nie będzie wiązała się z dużymi kosztami rozruchu – szczególnie jeśli większość używanego sprzętu czyszczącego będzie już w domach, które będziecie porządkować.

Większość kosztów uruchomienia usługi sprzątania domu zostanie przeznaczona na marketing. Możesz przyciągnąć kilku klientów pocztą pantoflową, ale jest mało prawdopodobne, że zbudujesz znaczną bazę klientów bez ulotek i reklam – nie zapomnij więc uwzględnić tego wydatku w początkowych kosztach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *