Reakcje alergiczne na produkty do higieny osobistej są powszechne: do 24 procent Polaków doświadcza w ciągu swojego życia alergicznej reakcji skórnej, którą lekarze nazywają kontaktowym zapaleniem skóry.

Układ odpornościowy nadmiernie reaguje na chemikalia uważane za nieszkodliwe dla większości ludzi, a produkty do mycia włosów są w rzeczywistości główną przyczyną kontaktowego zapalenia skóry. Nawet przy regularnym stosowaniu bez incydentów reakcja jest nadal możliwa. Reakcja alergiczna na szampon może powodować swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów.

Na co możesz mieć uczulenie?

Szampony są zazwyczaj formułowane z maksymalnie 30 składnikami, w tym „środkami powierzchniowo czynnymi”, które pomagają w oczyszczaniu i pienieniu, „odżywkach”, „składnikach aktywnych”, które zmiękczają włosy i skórę głowy, „dodatkach”, które stabilizują formułę i modyfikują jej działanie – i zapach. Wybór produktów do pielęgnacji włosów o mniejszej ilości składników to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka – lub zawężenie możliwości i wycelowanie w winowajcę, szampony fryzjerskie są znane właśnie z tego, że są bardziej bezpieczne i skuteczne. Ustanowienie delikatnej rutyny pielęgnacji włosów może pomóc:

  • wyeliminować chemiczne czynniki drażniące

  • przyspieszyć wzrost włosów.

Najczęściej występującym alergenem jest zapach. Kolejnym najczęściej stosowanym środkiem czyszczącym jest kokamidopropylobetaina (CAPB), a następnie konserwanty o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Twoja skóra jako pierwsza poinformuje Cię, że miała kontakt z alergenem, i chociaż objawy zwykle pojawiają się w ciągu 48 godzin, nienormalne stany skóry mogą potrwać nawet tydzień od pojawienia się narażenia.

Dodatkowo glikol propylenowy, chemiczny rozpuszczalnik i środek emulgujący, przeciwutleniająca witamina E (tokoferol) oraz benzofenony, wykorzystywane do pochłaniania światła UV, są potencjalnymi alergenami. Te alergeny mogą wywoływać objawy alergii na szampon u osób, prowadzące do podrażnienia skóry i podrażnienia skóry.

Jakie są objawy reakcji alergicznej na szampon?

Twoja skóra jako pierwsza poinformuje Cię, że miała kontakt z alergenem, i chociaż objawy zwykle pojawiają się w ciągu 48 godzin, nienormalne stany skóry mogą potrwać nawet tydzień od pojawienia się narażenia. Ludzie mają różne reakcje alergiczne na szampon, ale najczęstsze działania niepożądane mają miejsce w jednym lub kilku obszarach powiek, twarzy, szyi, skóry głowy lub górnej części pleców.

Co zrobić, jeśli mam reakcję alergiczną?

Konsultacja z pytaniami o objawy i badanie fizykalne mogą zapewnić lekarzowi wszystko, czego potrzebuje, aby zdiagnozować Twój stan. Jednak lekarz może zasugerować skonsultowanie się z alergologiem w celu wykonania testu płatkowego w celu dalszego zawężenia alergii. Test płatkowy polega na nałożeniu na plecy małych próbek substancji potencjalnie drażniących i monitorowaniu wszelkich skutków, takich jak wysypka. Wysypki mogą również spowolnić tempo wzrostu włosów, co może być frustrujące, gdy nie wiesz, dlaczego włosy nie rosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *