To, czy zostawiłeś pracę na dobrych warunkach, czy potrafisz przekonać starego szefa, że ​​nauczyłeś się, jak ważna jest dobra frekwencja i wydajność, może zadecydować o tym, czy możesz wrócić do pracy w firmie, która Cię zwolniła. Organizacje, które mają zasady ponownego zatrudniania, mogą być skłonne do przywrócenia byłego pracownika, nawet jeśli został on zwolniony. Ale zanim zainwestujesz dużo czasu w przygotowanie nowego listu motywacyjnego i poprawienie swojego CV, zadzwoń do działu kadr i zapytaj, jak wygląda proces dla byłych pracowników, którzy chcą ponownie aplikować.

Kwestia podejścia pracodawcy


Jeśli nie byłeś odpowiedzialny za tragiczny incydent związany z przemocą w miejscu pracy, możesz kwalifikować się do ponownego zatrudnienia w swojej starej pracy. Możesz odkryć, że pracodawcy często okazują więcej współczucia, niż wielu pracowników chciałoby wierzyć – ludzie popełniają błędy i uczą się na nich. Jako obrońca bazy pracowników, lider HR może być skłonny przynajmniej wysłuchać twojego apelu o przywrócenie do pracy. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy firma bierze pod uwagę wcześniej zwolnionych pracowników, jest skontaktowanie się z kierownikiem HR lub dyrektorem firmy w sprawie Twojego zatrudnienia.

Okresy oczekiwania

W przypadkach, gdy pracownik został zwolniony z powodu problemów z:

  • obecnością,
  • spóźnieniami,
  • kwestią podobnych wykroczeń,

wiedz, że może obowiązywać okres oczekiwania. Na przykład, jeśli miałeś dobre wyniki, ale nie byłeś tak pilny w stawianiu się na czas, jak mógłbyś to zrobić, wyjaśnij, w jaki sposób poprawiłeś się od czasu zakończenia. W niektórych firmach obowiązuje 90-dniowy okres oczekiwania, a po jego upływie byli pracownicy mogą ponownie ubiegać się o wolne stanowiska.

Jeśli Twój były pracodawca nie ma formalnej polityki dotyczącej ponownego zatrudnienia, przygotuj krótkie odwołanie z prośbą o przywrócenie do pracy. Skontaktuj się z działem HR i poproś o kopię swoich akt dotyczących zatrudnienia. Nie ma prawa, które wymaga od pracodawców dostarczania byłym pracownikom kopii ich akt osobowych – jednak niektóre firmy narzucają warunki, na jakich pracodawcy muszą zapewnić byłym i obecnym pracownikom dostęp do ich akt zatrudnienia. Jeśli możesz przejrzeć swoje akta, wymień sprawy, za które zostałeś ukarany. Skonstruuj odwołanie, które dotyczy każdego problemu, nie próbując obwiniać innych. Weź odpowiedzialność za swoje działania, a będziesz mieć większe szanse na odzyskanie pracy lub inną pracę w firmie.

Zarządzanie oczekiwaniami

Niezależnie od tego, jak dobrze napisane jest Twoje odwołanie, nie oczekuj automatycznie ani nie żądaj przywrócenia. Do Ciebie należy przekonanie firmy, dlaczego ponowne zatrudnienie leży w interesie firmy. Pracodawcy mają pewne korzyści z powrotu byłych pracowników: znają zasady i procesy firmy; organizacja zyskuje pozytywną reputację w społeczności osób poszukujących pracy dzięki uznaniu, że błędy pracowników można naprawić; a gdy pracownik wraca po raz drugi, może być bardziej zaangażowany, wyciągając wnioski z poprzednich błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *