Niemcy są częścią Unii Europejskiej (UE), więc są zobowiązane do przestrzegania przepisów handlowych UE. Niemcy są jednym z kluczowych partnerów biznesowych Polski, jeśli chodzi o handel, inwestycje i turystykę, a te dwa kraje od lat cieszą się korzystnymi stosunkami. Niemcy są również jednym z głównych źródeł inwestycji zagranicznych w Polsce – nic więc dziwnego, że podróże służbowe w tę stronę są normą w polskich firmach.

Aspekty kulturalne

Niemcy mają duże doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowych interesów i pod wieloma względami działają podobnie jak Polacy. Jednak Niemcy przywiązują większą wagę do hierarchii i formalności. W biznesie zawsze nazywaj kogoś Panem lub Panią, nigdy nie używając imienia. Garnitury to standardowy strój biznesowy lub konserwatywne sukienki lub bluzki dla kobiet. Niemcy są również konserwatywni w wyborze kolorów, więc trzymaj się ciemnych, neutralnych kolorów, takich jak czarny, szary i granatowy. Zawsze miej na sobie marynarkę, dopóki gospodarz jej nie zdejmie.

Organizując spotkania, staraj się zachować co najmniej sześć tygodni wcześniejszego powiadomienia, zwłaszcza jeśli spotykasz się z menedżerami wysokiego szczebla. Punktualność jest w Niemczech bardzo ważna, dlatego zawsze przychodź na spotkania trochę wcześniej. W razie problemów z dojazdem upewnij się, że polska pomoc drogowa Berlin zapewni Ci holowanie Berlin, a jeśli z jakiegoś powodu spóźnisz się, postaraj się powiadomić o tym z jak największym wyprzedzeniem.

Lato nie jest dobrym czasem na próby umawiania się na spotkania, ponieważ wielu Niemców, w tym Niemcy, bierze urlop na wakacje. Z tego powodu unikaj proszenia o spotkania w lipcu i sierpniu. Należy zauważyć, że wiele firm jest zamykanych również w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Dzięki długiej historii prowadzenia międzynarodowego biznesu większość Niemców mówi po angielsku. Jednak nadal najlepiej jest skontaktować się z gospodarzem w ramach uprzejmości. Niemcy bardzo poważnie traktują biznes i uważają, że humor nie jest odpowiedni w miejscu pracy, dlatego staraj się powstrzymać od używania polskiego humoru podczas spotkań. Wierzą w ścisły podział między pracą a życiem osobistym, więc miej to na uwadze.

Godziny pracy w Niemczech są od 9:00 do 17:00. Od poniedziałku do piątku, ale wiele firm jest zamykanych wcześnie w piątki. W niektórych urzędach rządowych mogą obowiązywać inne godziny, więc skontaktuj się z każdym indywidualnie. Sklepy zazwyczaj pozostają otwarte do 18:00 lub 20:00. Kilka jest otwartych w soboty, ale większość jest zamknięta w niedziele. Klimat w Niemczech może się zmieniać, więc podróżni powinni być przygotowani na każdą pogodę.

Ponieważ Niemcy są częścią UE, walutą Niemiec jest euro, dostępne w monetach i banknotach. Bankomaty są powszechne, a większość głównych kart kredytowych jest powszechnie akceptowana, w tym Visa, MasterCard i American Express. Jednak Niemcy wolą płacić gotówką, a wielu sprzedawców detalicznych nie akceptuje kart. Najlepiej mieć zawsze pod ręką trochę gotówki, szczególnie w mniejszych miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *