Niezależnie od tego czy planujesz założyć niewielki, przydomowy sad czy dużą działalność w celach sprzedażowych, musisz od czegoś zacząć. W tym tekście wskażemy kilka rozwiązań, które pomogą w przygotowaniu miejsca pod sad oraz podpowiemy, które owoce będą dobrym wyborem na początek.

Pamiętaj, że sad będzie wymagał od Ciebie całorocznej pielęgnacji i pracy, nawet jeżeli będzie służył wyłącznie prywatnym celom.

Ile miejsca powinieneś przeznaczyć na sad?

Wszystko zależy od Twoich upodobań i działki, którą posiadasz. W przypadku przydomowych, małych sadowników najczęściej wybiera się opcję przeznaczenia 1/3 powierzchni na drzewa owocowe i krzewy. W takim przypadku na 1000 metrów kwadratowych działki przypada ponad 300 metrów sadu.

Taka powierzchnia wystarczy jednak tylko w przypadku, gdy sad będzie przeznaczony dla domowego wykorzystania, a zbiory mają zaspokoić rodzinę i ewentualnie znajomych. Jeżeli chcesz sprzedawać swoje zbiory, to wskazane jest obsadzenie około pół hektara ziemi minimum! W przypadku naprawdę dużych gospodarstw, sady mają często ponad kilka hektarów.

Oczywiście, mierz siły na zamiary. Bardzo duży sad wymaga ogromnego nakładu pracy i środków finansowych. W przypadku przydomowych, prywatnych drzew owocowych nie będziesz musiał poświęcać im tak wiele czasu, jednak szykuj się na zakup specjalnych środków pielęgnujących.

Więcej informacji związanych z tym jak duża powinna być powierzchnia sadu znajdziesz na stronie Sadowniczeabc.pl.

Jakie owoce warto wybrać?

Przejdźmy teraz do kwestii drzew owocowych. Jaki rodzaj warto posadzić u siebie na początek? Które wymagają najmniej pielęgnacji? Otóż zacznijmy od początku.

Pamiętaj, żeby wybierać sadzonki/drzewka wyłącznie od sprawdzonych dostawców lub bezpośrednio w szkółkach. Poczytaj opinie o nich i skonsultuj się z innymi, bardziej doświadczonymi sadownikami przed zakupem. Sprawdź stan korzeni (te nie powinny być połamane czy bardzo skrócone, ani przesuszone). Ciemne plamki i przebarwienia również całkowicie dyskwalifikują sadzonkę.

A jakie gatunki najlepiej wybrać? Możesz postawić na najpopularniejsze drzewa owocowe w Polsce. Świetnie w Twoim małym sadzie sprawdzi się jabłoń domowa, grusza pospolita, czereśnia czy śliwa domowa. To drzewa idealnie skomponowane do naszego klimatu, które nie wymagają ogromnego nakładu pracy i dodatkowych ruchów w celu np. ogrzania rośliny.

Jak widzisz – nietrudno jest wytyczyć miejsce na potencjalny sad i wybrać rośliny, które będą stanowiły jego całość. Więcej porad związanych z sadownictwem znajdziesz na stronie Sadowniczeabc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *