Obowiązek posiadania odpowiedniej polisy dotyczy wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych w Polsce. Mieszkańcy Rzeszowa mają do wyboru wiele wariantów ubezpieczenia. Który z nich jest najlepszy i na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie OC – czyli polisa obowiązkowa

Każdy kierowca musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Rzeszów należy do grona miast w Polsce, gdzie co roku rejestrowanych jest najwięcej pojazdów. To z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania polisami komunikacyjnymi, jakie w swojej ofercie mają PZU i inni ubezpieczyciele. Kluczowym kryterium wyboru OC jest cena – im niższa, tym lepiej. Wynika to z tego, że zakres i suma tego ubezpieczenia są regulowanie odgórnie, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że są jednakowe dla wszystkich. W rachubę nie wchodzi ani poszerzenie zakresu ochrony za dodatkową opłatą, ani podwyższenie sumy ubezpieczenia. Nie ma więc sensu przepłacać, choć oczywiście wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników. Dla towarzystw ubezpieczeniowych liczą się nie tylko marka, model i wartość pojazdu czy pojemność silnika. Ubezpieczyciele szacują ryzyko także na podstawie wieku i doświadczenia kierowcy, a także jego miejsca rejestracji samochodu. Pod uwagę brane są m.in. policyjne statystyki, które jasno mówią, że w dużych miastach łatwiej o kolizję lub wypadek niż w mniejszych miejscowościach. Mając na względzie wszystkie powyższe przesłanki, warto porównać propozycje co najmniej paru towarzystw i wybrać taką, która w najmniejszym stopniu obciąża kieszeń. Poszczególni ubezpieczyciele przeprowadzają stosowne kalkulacje wedle własnych kryteriów – stąd biorą się niekiedy naprawdę spore rozbieżności w cenach.

Ubezpieczenie AC – nie musisz go mieć, ale na pewno się przyda

Dobrowolność to jedna z podstawowych cech, jakimi wyróżnia się ubezpieczenie AC. Rzeszów proponuje kierowcom w tym zakresie sporo atrakcyjnych rozwiązań różniących się zawartością i ceną. Polisa przyda się nie tylko właścicielom nowych samochodów i modeli często padających łupem złodziei, ale każdemu, komu zależy na kompleksowym ubezpieczeniu mienia. Największym przywilejem jest w tym przypadku możliwość uzyskania odszkodowania w razie zniszczenia, uszkodzenia czy utraty auta – nawet jeśli do zdarzenia doszło z winy ubezpieczonego. Wybór dobrego AC jest sporym wyzwaniem, niemniej warto przy tej okazji sprawdzić m.in. w jaki sposób jest likwidowana dana szkoda i w jakim modelu zostanie ona rozliczona. Duże znaczenie ma także wysokość tzw. udziału własnego oraz zakres terytorialny polisy – istotne jest to, czy obowiązuje ona tylko w Polsce, czy także w innych krajach, a jeżeli tak, to w jakich. Obowiązkowo trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), gdzie znajduje się szereg cennych informacji dotyczących m.in. zasad funkcjonowania polisy, zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności. Zazwyczaj najbardziej opłaca się kupić autocasco w pakiecie z ubezpieczeniem OC, gdyż w zestawie cena polisa jest niższa niż w sytuacji, gdy jest ona kupowana oddzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *