Jeśli masz wadliwy klimatyzator lub zbliża się koniec jego żywotności, najprawdopodobniej płacisz za klimatyzację jeszcze więcej niż powinieneś. Ponieważ stary i źle działający klimatyzator zużywa więcej energii niż to konieczne. Dlatego musisz wiedzieć, jak długo działają klimatyzatory i jak rozpoznać, kiedy należy wymienić cały system lub jeden (a może kilka) jego elementów. Nawet brudny lub nieprawidłowo działający filtr może zwiększyć Twoje rachunki za energię nawet o 15%! Ale nie martw się. Dzisiaj udostępnimy Ci znaki wskazujące, że możesz potrzebować wymiany klimatyzatora.

Jak długo działają klimatyzatory: średnia żywotność klimatyzacji

Najpierw zajmijmy się podstawowym pytaniem: jak długo działają jednostki klimatyzacji? Według danych, średnio dobrze utrzymane, regularnie dostrajane systemy klimatyzacji mogą trwać od 15 do 25 lat. To wciąż zależy od typu klimatyzatora, o którym mówimy, ponieważ klimatyzator okienny zwykle działa tylko przez dekadę. Możesz potrzebować naprawy lub wymiany wcześniej, zwłaszcza jeśli spełniony jest którykolwiek z poniższych warunków.

Masz system klimatyzacji od ponad dekady?

Wspomniana powyżej średnia żywotność klimatyzatorów nie oznacza automatycznie, że osiągniesz to samo w przypadku swojej, domowej klimatyzacji. Zwróć uwagę, że kładziemy nacisk na słowa „dobrze utrzymany” i „regularnie dostrajany”, ponieważ niezastosowanie się do tego może doprowadzić do awarii jednostki w ciągu pierwszych kilku lat! Jednym z największych błędów, jakie można popełnić z klimatyzacją, jest brak serwisu przynajmniej raz w roku. Nie zapominaj też, że każda indywidualna część ma swoją żywotność. Na przykład filtr centralnej klimatyzacji wymaga wymiany (lub mycia) co najmniej co trzy miesiące. Zwiększa się to raz w miesiącu, jeśli masz włączone zasilanie przez większą część dnia. W każdym razie, jeśli masz klimatyzator od ponad 10 lat, czas rozważyć wymianę klimatyzatora.

Wielokrotne awarie silnika lub sprężarki

Połącz wiek klimatyzatora z uszkodzonym silnikiem lub sprężarką i co otrzymujesz? Możesz poczuć się zszokowany kosztami napraw tych głównych części klimatyzatora! Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy masz do czynienia z uszkodzonym silnikiem / sprężarką / cewką, czy też doświadczyłeś tego w przeszłości, wymiana całego systemu może zapewnić bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Irytujące, nawet dudniące dźwięki

Wydawanie dźwięków (jak podczas jazdy na rowerze) jest normalne w przypadku większości typów klimatyzatorów. Ale jeśli bardziej przypominają stukanie, zgrzytanie lub piski, należy to już potraktować jako znak, aby skontaktować się ze specjalistą od serwisowania systemów klimatyzacji. Te agresywne, przerażające dźwięki mogą wskazywać na problemy z dmuchawami, wentylatorami i / lub silnikami. Chociaż nie oznaczają one automatycznie, że potrzebujesz wymiany całego urządzenia, nadal powinieneś to rozważyć, zwłaszcza jeśli musisz wymienić każdą z tych podstawowych części, która może kosztować Cię tysiące.

Teraz na pewno już wiesz, czy to już ten moment!

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.thermotronic.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *