Plastikowe butelki znacznie ułatwiają życie. Są lekkie i łatwe do trzymania, a także mocne i trudne do złamania. Plastikowa butelka to najlepszy sposób na przechowywanie i przenoszenie wielu rodzajów płynów, od wody i napojów bezalkoholowych, przez olej, po domowe środki czyszczące i odżywki dla niemowląt. Plastikowa butelka to świetny wynalazek, ale co się z nią dzieje, gdy poręczny pojemnik jest pusty?

Jak butelki mogą szkodzić środowisku?

Od lat 70-tych ludzie dbający o środowisko i zdrowie naszej planety martwią się o to, jak pozbyć się zużytego plastiku. Obecnie w Polsce codziennie wyrzuca się około 60 milionów butelek z wodą, a nawet jedna plastikowa butelka może upłynąć nawet 700 lat w procesie zwanym biodegradacją, który jest również procesem, który ma miejsce, gdy kawałek owocu gnije. Te butelki wypełniają nasze wysypiska, a my potrzebujemy miejsca na wysypisko, aby zakopać śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Wyrzucanie plastiku szkodzi środowisku również w inny sposób. Gdy plastik się rozpada, może wydzielać chemikalia, które dostają się do naszej wody i powietrza i mogą powodować choroby u ludzi, roślin i zwierząt.

Aby rozwiązać te problemy, ludzie pracowali wspólnie nad opracowaniem procesu recyklingu plastikowych butelek i przekształcania ich w inne przydatne przedmioty, w tym ubrania, meble, ogrodzenia i nowe plastikowe butelki, torby i pojemniki, a skup plastikowy pełni w tym naprawdę ważną rolę.

Proces recyklingu tworzyw sztucznych

Recykling składa się z wielu etapów. Po pierwsze, butelki muszą być zbierane z domów, firm i innych miejsc. Następnie każdą plastikową butelkę należy oddzielić od metalu, szkła i innych rzeczy, które ludzie wrzucają do koszy na śmieci. Plastikowe butelki są również sortowane według rodzaju plastiku, z którego są wykonane. Następnie butelki są czyszczone, usuwając resztki jedzenia, płynów lub chemikaliów.

Następnie wszystkie butelki są mielone i szatkowane na płatki. Na koniec są topione i formowane w małe granulki, każda wielkości ziarna ryżu. Te są pakowane i sprzedawane firmom, które mogą je przetapiać i przerabiać na wiele różnych produktów. Pomyśl tylko o wszystkich plastikowych zabawkach, narzędziach, gadżetach elektronicznych i innych plastikowych rzeczach w twoim domu. Wiele z nich wykonano z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Dlaczego powinniśmy plastik poddać recyklingowi?

Istnieje wiele powodów, dla których należy recyklingować plastikowe butelki. Po pierwsze, recykling zmniejsza zanieczyszczenie, które może pochodzić z chemikaliów używanych do produkcji tych butelek. Recykling pomaga również ograniczyć ilość śmieci wyrzucanych na wysypiska, dzięki czemu nasze śmieci nie zajmują tak dużo miejsca. Recykling tworzy również miejsca pracy dla osób, które zbierają przedmioty nadające się do recyklingu i pracują w miejscach, które przetwarzają je w nowe materiały.

Recykling jest korzystny dla gospodarki i środowiska, a ponadto jest łatwy do wykonania. Wszystko, co musisz zrobić, to pamiętać, aby wrzucić rzeczy do odpowiednich pojemników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *