Mogłeś dać się nabrać na czyjąś próbę dezinformacji o bieżących wydarzeniach. Ale to nie twoja wina. Nawet ci, którzy mają najlepsze intencje, mogą uznać dzisiejszą lawinę informacji politycznych za trudną do pokonania. Mając tak wiele dostępnych wiadomości, wiele osób konsumuje media w automatycznym, nieprzytomnym stanie – podobnie jak wiedza o tym, że jechałeś do domu, ale nie będąc w stanie przypomnieć sobie samej podróży.

A to sprawia, że jesteś bardziej podatny na akceptowanie fałszywych roszczeń. Jednak okazuje się, że możesz wypracować nawyki, aby sprawować bardziej świadomą kontrolę nad przyjmowaniem wiadomości. Studenci uczą się tego na kursie umiejętności korzystania z mediów, co pomaga ludziom stać się bardziej świadomymi odbiorcami wiadomości.

1. Szukaj własnych źródeł wiadomości politycznych

Podobnie jak większość ludzi, prawdopodobnie otrzymujesz sporo wiadomości z aplikacji, witryn i mediów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, czy Google. Powinieneś to zmienić. To firmy technologiczne, a nie serwisy informacyjne. Ich celem jest maksymalizacja czasu spędzanego w ich witrynach i aplikacjach oraz generowanie przychodów z reklam. W tym celu ich algorytmy wykorzystują Twoją historię przeglądania, aby pokazywać Ci wiadomości, z którymi się zgadzasz i które lubisz, utrzymując Twoje zaangażowanie jak najdłużej.

Oznacza to, że zamiast przedstawiać Ci najważniejsze wiadomości dnia, media społecznościowe dostarczają Ci tego, co według nich przykuje Twoją uwagę. Najczęściej jest to filtrowane algorytmicznie i może dostarczać informacji o charakterze politycznym, jawnych kłamstw lub materiałów, które widzieliście wcześniej.


Zamiast tego regularnie odwiedzaj bezpośrednio zaufane aplikacje i witryny z wiadomościami. Organizacje te faktycznie tworzą wiadomości, zwykle w duchu służenia interesowi publicznemu. Zobaczysz tam pełniejszy zakres informacji politycznych, a nie tylko wybrane dla Ciebie treści.

2. Użyj podstawowej matematyki


Niewiarygodne wiadomości i kampanie polityczne często wykorzystują statystyki do formułowania fałszywych twierdzeń – słusznie zakładając, że większość czytelników nie poświęci czasu na ich sprawdzenie.

Proste obliczenia matematyczne, które uczeni nazywają szacunkami Fermiego lub przybliżonymi szacunkami, mogą pomóc w lepszym wykrywaniu sfałszowanych danych.

3. Uważaj na niepolityczne uprzedzenia


Media informacyjne są często oskarżane o dostosowywanie się do politycznych uprzedzeń ludzi, faworyzując liberalny lub konserwatywny punkt widzenia. Ale kampanie dezinformacyjne wykorzystują również mniej oczywiste błędy poznawcze. Na przykład ludzie mają tendencję do niedoszacowywania kosztów lub szukania informacji, które potwierdzają to, w co już wierzą. Jedną z ważnych stron odbiorców wiadomości jest preferowanie prostych wyjaśnień, które często nie pozwalają uchwycić złożoności ważnych problemów. Badania wykazały, że celowo sfałszowane wiadomości częściej używają krótkiego, nietechnicznego i zbędnego języka niż dokładnych artykułów dziennikarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *