Niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzać świat ze swoją przyczepą kempingową, czy wolisz wyruszyć w teren, zabudowy pickupów są prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ochronnego pojazdu, jakie może mieć Twój wóz. Ale przy tak szerokiej gamie dostępnych dla Ciebie producentów może być trudno dokładnie określić, która opcja jest najlepsza dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Co to jest zabudowa pickupa?

Mówiąc najprościej, orurowanie to duży kawałek wyprodukowanego metalu, który został zaprojektowany, aby chronić przód pojazdu przed kolizjami, które mogą uszkodzić silnik i jego elementy. Są one zwykle używane przez tych, którzy podróżują długodystansowo, aby chronić przed uderzeniami zwierząt, lub tych, którzy często jeżdżą w terenie i muszą chronić swój wóz przed zanieczyszczeniami.

W dzisiejszych czasach dość bezpiecznie jest założyć, że wszystkie zabudowy są w rzeczywistości idealnie dopasowane akurat do Twojego pickupa. Jednak nadal najlepiej jest skontaktować się z producentem przed wyborem najlepszego.

Materiały zabudowy pickupa

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś się zdecydować, aby zawęzić wyszukiwanie, jest preferowany materiał. Zabudowy są zwykle wykonane z:

  • tworzywa sztucznego,

  • aluminium,

  • stali.

Każdy materiał ma swoje zalety i nadaje się do różnych celów. Stal jest królem materiałów na zabudowę, odkąd kierowcy umieszczają je w swoich pojazdach robią to nie bez powodu. Większość ludzi biega ze stalą ze względu na postrzeganie jej siły. Stalowe orurowania są w stanie wytrzymać większość uderzeń zwierząt bez uszkodzeń, co czyni je idealnymi dla tych, którzy będą jeździć po wiejskich drogach. Stalowe orurowania wymagają niewielkiej konserwacji – poza sporadycznym myciem, są łatwiejsze do naprawy i zazwyczaj są tańsze niż te aluminiowe. Jednak stal jest zdecydowanie najcięższym z trzech materiałów na orurowanie 0 ważąc do 30% więcej niż jej aluminiowe odpowiedniki.

W zależności od pojazdu i rodzaju kierownicy, od 40 kg do 100 kg w przypadku stalowego orurowania nie jest niczym niezwykłym. Chociaż ciężkie – stalowe orurowanie zapewnia najlepszą ochronę przed uderzeniami i kolizjami zwierząt.

Plastikowa zabudowa

Plastik jest tylko niedawnym pretendentem do byka na rynku. Jest najlżejszy ze wszystkich materiałów, a jednocześnie jest najsłabszy. Jednak dość łatwo jest wypchnąć plastikowe orurowanie, jeśli zostanie zgięte lub wepchnięte podczas kolizji.

Jeśli jednak potrzebujesz orurowania do użytku głównie w środowisku miejskim, nie szukaj dalej. W przeciwieństwie do stalowego lub aluminiowego orurowania, plastikowe orurowanie zostało zaprojektowane w celu zmniejszenia wpływu na pieszych. Oznacza to, że w sytuacji, w której przypadkowo uderzysz osobę, plastikowy dodatek do pickupa jest znacznie mniej niebezpieczny niż metalowy.

Aluminium

Aluminium szybko staje się porównywalne ze stalą pod względem wytrzymałości, a jednocześnie waży drastycznie mniej. To powiedziawszy, wielu entuzjastów ostrzega jednak przed wyborem aluminiowego orurowania ze względu na jego niższą wytrzymałość na rozciąganie i wyższy koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *