Wózki widłowe to bardzo przydatne urządzenia – mają je domy towarowe, magazyny, fabryki, terminale towarowe i inne miejsca pracy. To nic innego jak naprawdę praktyczne rozwiązanie do transportu materiałów do podnoszenia, układania i przenoszenia ładunków. Chociaż przyczyniają się do ułatwienia codziennej działalności biznesowej, przyczyniają się również do śmierci i obrażeń w miejscu pracy w całej Polsce, co skutkuje zarówno kosztami ludzkimi, jak i finansowymi.

Kurs na wózki widłowy – dlaczego ma znaczenie?

Wystarczy przytoczyć jeden przykład – mężczyzna doznał paraliżu czterokończynowego, gdy ładunek spadł z wózka widłowego i spowodował u niego katastrofalne i trwałe obrażenia. Również w zeszłym roku firma transportowa została uznana za winną niezapewnienia i utrzymania bezpiecznego środowiska pracy, gdy pracownik został ranny przez cofający wózek widłowy.

Podobnie jak w przypadku innych wypadków śmiertelnych i urazów w miejscu pracy, wielu wypadkom z udziałem wózków widłowych można było zapobiec dzięki silniejszej i ściślejszej współpracy między pracodawcami a ich pracownikami w celu zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy na miejscu lub obsługujący wózki widłowe powinien nauczyć się, jak rozpoznawać, zarządzać i eliminować ryzyko związane z obsługą wózków widłowych. Dodatkowe informacje.

Dostępne jest szkolenie, które pomaga operatorom w rozwijaniu ich umiejętności, nabraniu pewności w pracy z wózkami widłowymi oraz zrozumieniu, jak pracują i co może się stać, jeśli nie zostanie zachowana ostrożność. Operator powinien również wiedzieć, że nawet podczas powolnej jazdy wózkiem widłowym może spowodować uszkodzenie otaczających go obiektów lub zranić innych pracowników, a nawet pieszych.

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy nie powinni czekać, aż ktoś zostanie ranny lub zabity, aby przejść szkolenie – więcej. Bezpieczne systemy powinny być wdrożone zanim cokolwiek się stanie i powinny obejmować zarządzanie ryzykiem i szkolenie operatorów.

Audyty szkoleniowe -warto rozważyć dla pewności

Kolejną rzeczą do rozważenia są audyty szkoleniowe, które obejmują ocenę liczby godzin szkolenia operatorów wózków widłowych, ich wiedzy na temat możliwości wózków widłowych oraz tego, jak pewni są oni w zarządzaniu i obsłudze wózków widłowych. Dzięki szkoleniu otrzymaliby certyfikat potwierdzający, że mogą pracować z wózkami widłowymi bez narażania swoich kolegów i siebie.

Należy zachęcać wszystkich niewykwalifikowanych stażystów do wcześniejszego zgłaszania się na szkolenie. Nawet lepszy byłby internetowy kurs dla operatorów wózków widłowych, który obejmuje szczegółowe informacje na temat stanowiska pracy, w tym obsługi wózka widłowego, załadunku, przemieszczania i lądowania materiałów, a także aktualnych przepisów branżowych – niż nic, na początek, choć jak wiadomo nic nie zastąpi doświadczenia i praktycznej wiedzy przekazanej przez wyszkolonego instruktora. Aby uzyskać więcej informacji o takich kursach, skontaktuj się z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Twoim mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *