Ci, którzy spędzają tydzień pracy siedząc przy biurkach, doskonale rozumieją, że długie godziny na krześle biurowym nie zawsze są wygodne. Złe krzesło biurowe powoduje duże obciążenie pleców, ramion, szyi i barków, co prowadzi do silnego bólu podczas wstawania i prostowania kręgosłupa. Twoja praca wymaga, abyś był skupiony, skoncentrowany i wolny od zakłóceń. Przy bólach spowodowanych niewygodnymi krzesłami biurowymi wydajność może szybko spaść, a ogólne samopoczucie może ucierpieć.

Odpowiednie krzesło dopasowane do ciała, miejsca pracy i rodzaju wykonywanej pracy ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia w perspektywie krótko- i długoterminowej. Jeśli uważasz, że krzesło biurowe sprawia ci kłopot w pracy lub jest to stare krzesło, które wymaga odmłodzenia, spójrz na tę listę pomocnych wskazówek, jak poprawić komfort, jaki ci zapewnia. Zerknij też na meble Muuto– gdzie możesz znaleźć gotowe inspiracje do uporania się z tym tematem.

Zmieniaj pozycję siedzącą i stojącą

Badania pokazują, że siedzenie przez długi czas, jak w typowym życiu biurowym, jest szkodliwe dla zdrowia. Badania powiązały siedzący tryb życia z problemami z sercem i wyższymi wskaźnikami śmiertelności. Aby zmniejszyć szkodliwe skutki siedzenia przez cały dzień, zmieniaj swoją pozycję i poruszaj się po biurze tak często, jak to tylko możliwe.

Zalecana jest elastyczność w staniu lub siedzeniu na przemian w regularnych odstępach czasu przez cały dzień. Możesz nawet wypróbować biurko do pracy na siedząco/stojąco. Promowanie dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia sprawi, że będziesz czuł się o wiele bardziej komfortowo, gdy usiądziesz wygodnie w swoim krześle biurowym.

Zachowaj elastyczność oparcia

Krzesła ze sztywnym oparciem bez pochylania tyłu utrzymują stałą pozycję, co jest dobre w przypadku krótkich pobytów w miejscu pracy, ale przez długie godziny może być problematyczne.

Nie każde zajęcie pozwala wstać i pospacerować. Niektóre prace, takie jak obsługa telefonów czy monitorowanie informacji na ekranie, wymagają stałej uwagi. Jeśli nie możesz się poruszać, twoje miejsce musi być w stanie się poruszać. Świetną odpowiedzią na to mogą być ergonomiczne krzesła biurowe z mechanizmem pochylania oparcia, co pozwala na wygodną zmianę pozycji ciała bez opuszczania stanowiska.

Dostosuj swoje podłokietniki

Brak podłokietników może zachęcić Cię do zapadnięcia się w fotel i zmniejszyć podparcie, gdy musisz pochylić się do przodu w miejscu pracy. Obie te postawy mogą mieć negatywny wpływ, obciążając kręgosłup. Chociaż nie wszystkie krzesła biurowe są wyposażone w podłokietniki, mogą być pomocnym atutem, zapewniając dodatkowe wsparcie podczas wstawania z miejsca i zmniejszając napięcie ramion i szyi. Mogą również dodać dodatkową warstwę komfortu.

Przy wyborze krzesła z podłokietnikami ważne jest, aby wybrać te, które są w pełni regulowane. Zbyt wysokie podłokietniki mogą blokować dopasowanie w miejscu pracy lub wymuszać uniesioną postawę ramion, co może prowadzić do napięcia.

Siedzenie przez dłuższy czas wywiera nacisk na dolną część pleców. Źle zaprojektowane krzesła biurowe nie biorą tego pod uwagę i mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie fizyczne. Krzywizna oparcia krzesła powinna być idealnie ukształtowana, aby pomieścić, a nawet zachęcać do zdrowej postawy, a jednocześnie zapewniać komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *