To, że od jakiegoś czasu musisz nosić większe spodnie może być spowodowane przez którykolwiek z tych „zdrowych” nawyków, które potajemnie przyczyniają się do przybierania na wadze, ale jest to również jeden z głównych objawów niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym działająca na metabolizm tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Niedoczynność tarczycy jest bardziej powszechna niż mogłoby się wydawać; choroba metaboliczna dotyka ogromną ilość populacji, a miliony ludzi mają obecnie niedoczynność tarczycy i o tym nie wiedzą.

Istnieje kilkanaście typowych objawów niedoczynności tarczycy, a jednym z najczęstszych jest przyrost masy ciała.

Pacjenci z niedoczynnością tarczycy będą mieli uogólnione spowolnienie metabolizmu i zmniejszenie podstawowej przemiany materii. Może to prowadzić do zmian w sposobie, w jaki ich organizm zużywa energię. Przy niższym tempie metabolizmu ludzie mogą przybierać na wadze, nawet jeśli się podobną dietę. Częścią tego może być nadmiar tłuszczu, ale może również występować zatrzymywanie płynów. Tak więc, nawet jeśli pilnie odchudzasz się i ćwiczysz, możesz nadal przybierać na wadze, jeśli masz niedoczynność tarczycy.

Ponieważ wczesne objawy choroby są zróżnicowane i naśladują objawy życia codziennego, miliony przypadków choroby tarczycy pozostają niezdiagnozowane lub są mylone z innymi zaburzeniami. Jeśli ostatnio przybrałeś na wadze, warto sprawdzić, czy nie masz również któregokolwiek z poniższych objawów, aby wiedzieć, że nadszedł czas, aby przejść przez usg tarczycy i inne badania u lekarza. Sprawdź, czy możesz odnieść się do któregokolwiek z poniższych elementów, a także możesz chcieć sprawdzić te oznaki, że powinieneś zmienić swoją dietę!

Co warto wiedzieć o samej tarczycy?

Nasza tarczyca to gruczoł w kształcie motyla u podstawy twojej szyi. Wydziela dwa bardzo ważne hormony, które kontrolują główne funkcje organizmu (w tym sposób wykorzystania energii, regulację temperatury ciała i trawienie pokarmu) oraz narządy (w tym serce, mózg, wątrobę, nerki i skórę).

Ale z niedoczynnością tarczycy, twoje ciało może mieć normalny lub niski poziom hormonu tyroksyny i podwyższony poziom hormonu tyreotropowego (TSH). Te wysokie poziomy TSH są wynikiem przepracowanej przysadki, która próbuje podnieść poziom hormonów w nieodpowiednio reagującej tarczycy.

Wiele rzeczy może narazić cię na ryzyko niedoczynności tarczycy, od predyspozycji genetycznych po zaburzenie autoimmunologiczne zwane zapaleniem tarczycy Hashimoto (stan, który występuje u 80% osób z niedoczynnością tarczycy, w których układ odpornościowy atakuje tarczycę). Na szczęście badanie przesiewowe tarczycy jest prostym badaniem krwi, a problemy z tarczycą często można naprawić za pomocą odpowiedniej recepty.

Poczytaj koniecznie nieco więcej na ten temat, aby poznać niektóre z typowych objawów, które mogą wystąpić, jeśli za przyrostem masy ciała stoi niedoczynność tarczycy. To bardzo cenna wiedza, która na pewno Ci pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *