Wbrew powszechnemu przekonaniu, stalowe ramy konstrukcyjne to nie tylko drapacze chmur. Jasne, w przeszłości stal była droga i tylko projekty budowlane na dużą skalę mogły sobie na nią pozwolić. Jednak dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a stal konstrukcyjna powoli znalazła zastosowanie w projektach budownictwa różnej maśaci. Niestety, wciąż istnieje wiele nieporozumień na temat ram stalowych, a dziś położymy kres niektórym z nich. Tak więc, bez zbędnych ceregieli, oto kilka zalet stalowych ram konstrukcyjnych.

Szybszy czas budowy

Wszyscy wiedzą, że czas to pieniądz, zwłaszcza w branży budowlanej. Jeśli nie chcesz przekroczyć terminów i przekroczyć budżetu, to stelaż ze stali konstrukcyjnej jest dobrym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do ram z innych materiałów, stal jest dostarczana na plac budowy jako prefabrykowana i gotowa do montażu.

Jak możesz sobie wyobrazić, znacznie skraca to czas budowy – konstrukcje stalowe montaż wykonany przez profesjonalistów podnosi to dodatkowo na wyższy poziom. Co więcej, ponieważ stalowe ramy są budowane zgodnie z pewnym standardem i wymiarami, twoi inżynierowie nie będą musieli martwić się o ich jakość i czy każdy element będzie pasował do innych.

Stal jest ekologiczna

Stal ekologiczna? Pewnie myślisz, że wariujemy, ale wysłuchaj nas. Mimo że stal jest produktem przemysłu ciężkiego, nadal jest bardziej przyjazna dla środowiska niż niektóre inne materiały i oto dlaczego.

Po pierwsze, stal jest materiałem całkowicie nadającym się do recyklingu. Każdy budynek ze stalową ramą można poddać recyklingowi, więc nie musisz się martwić o zanieczyszczenie środowiska. Po drugie, stalowe ramy wytrzymują dłużej niż ramy z jakiegokolwiek innego materiału budowlanego. Wreszcie, ponieważ stal jest łatwo poddawana recyklingowi, przemysł stalowy zmniejszył zużycie energii do produkcji stali o 30% od lat 90-tych XX wieku.

Wyjątkowa trwałość

Nawet laik widzi, że np. stal jest trwalsza niż drewno. Ramy stalowe mogą wytrzymać większą wagę strukturalną i po prostu trwać dłużej niż drewniane. Są to jednak oczywiste zalety wytrzymałościowe, ale jest ich więcej, których nie widać na pierwszy rzut oka. Na przykład termity i inne szkodniki mogą mieć wpływ na drewno, ale stal nie. Żaden żywy organizm nie może przejść przez stal. Dodatkowo, w przeciwieństwie do drewna, stal jest całkowicie odporna na żywioły takie jak ogień i woda, co czyni ją bezpieczniejszym wyborem, jeśli chcesz chronić swój dom przed klęskami żywiołowymi.

Stal jest lekka w porównaniu do drewna

Najpierw mówimy, że stal jest przyjazna dla środowiska, a teraz mówimy, że stal jest materiałem lżejszym niż drewno. Wiemy, że to wszystko brzmi dziwnie dla ludzi, którzy nie są zaznajomieni ze strukturą stali i jej rozwojem w ciągu ostatnich kilku lat, ale proszę o wyrozumiałość.

Jasne, gęstość stali jest wyższa niż gęstość drewna, co sprawia, że ​​stal jest cięższa, jeśli porównać dwa identyczne przedmioty wykonane z tych dwóch materiałów. Jednak w przypadku ram konstrukcyjnych ogromną rolę odgrywa kształt. Stalowa belka dwuteowa jest znacznie lżejsza niż jakikolwiek inny rodzaj belki drewnianej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *